Donald Trump zatwierdza umowę TikToka i Oracle

Donald Trump zatwierdza umowę TikToka i Oracle

TikTok oraz ograniczenia, jakie groziły właścicielowi tej aplikacji ByteDance na rynku amerykańskim to prawdziwa telenowela, która właśnie dobiega końca i ma dwa nieoczekiwane zwroty akcji na samo zakończenie. Jeszcze wczoraj media pisały, że w związku z brakiem sprzedaży udziałów platformy na rynku w Stanach Zjednoczonych i zgodnie z rozporządzeniem administracji prezydenta Donalda Trumpa nie będzie możliwe korzystanie z TikToka. Jednak do tak czarnego scenariusza szczęśliwie dla chińskiego przedsiębiorstwa nie dojdzie dzięki zielonemu światłu danemu przez Trumpa ofercie Oracle, która pozwoli TikTokowi kontynuować działalność na terenie Stanów Zjednoczonych. W ramach umowy powstanie nowa firma w postaci TikTok Global z siedzibą w Teksasie, a więc dojdzie do spełnienia oczekiwania Donalda Trumpa o wydzieleniu amerykańskiego TikToka ze spółki ByteDance. Według Bloomberga, Oracle przejmie 12,5 procent udziałów TikTok Global z kolei Walmart wstępnie zgodził się na kupno 7,5 procent udziałów.

Donald Trump zaakceptował umowę zawartą między ByteDance a Oracle, która pozwoli TikTokowi kontynuować działalność na terenie Stanów Zjednoczonych.

Łącznie pod kontrolę Amerykanów trafi 20 procent udziałów TikToka, natomiast reszta pozostanie w posiadaniu Chińczyków. Dodatkowo dyrektor generalny Walmartu Doug McMillon wejdzie do zarządu nowego przedsiębiorstwa. Co ciekawe Reuters podał w czwartek, że zarząd TikTok Global będzie składał się w większości z dyrektorów z USA, wliczając w to dyrektora generalnego. Kwestia bezpieczeństwa narodowego była kluczowa w przypadku TikToka i tak za infrastrukturę chmurową ma odpowiadać Oracle, które twierdzi, że dysponuje odpowiednimi narzędziami, aby uczynić  zTikToka odpowiednią platformę. Donald Trump widzi w podjętej decyzji ogromne plusy dla mieszkańców swojego kraju, ponieważ utworzone przedsiębiorstwo zatrudni aż 25 tysięcy pracowników i przeznaczy 5 miliardów dolarów na amerykańską edukację.

O ile wcześniej Trump wątpił w bezpieczeństwo TikToka, to teraz jego zdaniem w tej kwestii ma być wszystko w porządku. Oracle i Walmart to nie jedyne korporacje wyrażające zainteresowaniem nabyciem amerykańskich udziałów w popularnej aplikacji. Wcześniej bardzo dużo mówiło się o Microsofcie, który w pewnym momencie wyrósł wręcz na faworyta tego wyścigu, ale do finalizacji transakcji ostatecznie nie doszło. Przed tą inwestycją swoją firmę przestrzegał sam Bill Gates stwierdzając, że byłby to „zatruty kielich". W oświadczeniu gigant z Redmond przyznał, że ByteDance odrzucił przedstawioną ofertę, która zdaniem Microsoftu była dobra. Jednak by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji należało przeprowadzić istotne zmiany, aczkolwiek nie określono, o jakie konkretnie chodzi.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Donald Trump zatwierdza umowę TikToka i Oracle

 0