DOS_Deck pozwala grać w retro klasyki PC w przeglądarce i na Steam Deck

DOS_Deck pozwala grać w retro klasyki PC w przeglądarce i na Steam Deck

W ostatnich latach gry retro cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na rynku pojawiają się nawet konsole, które bazują na nostalgii graczy, a platformy takie jak GOG tchnęły nowe życie (i nowe możliwości sprzedaży) w gry, w które zagrywaliśmy się dziesiątki lat temu.

Prawdziwe gry DOS umarły w 1995 roku, kiedy Microsoft wypuścił pierwszą edycję systemu Windows 95. Jednak fani tych tytułów wciąż szukają nowych sposób, by do nich powrócić. W Internet Archive znajdują się setki tytułów, w które można grać w systemie MS-DOS, a nowy portal o nazwie DOS_deck chce przekształcić retro gaming w coś, co jest zarówno łatwo dostępne, jak i wygodne dla nowoczesnych urządzeń.

DOS_deck został zbudowany tak, aby działał bezproblemowo na Steam Deck, a także systemach Mac, Linux i Windows za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej.

DOS_deck został zbudowany tak, aby działał bezproblemowo na Steam Deck, a także systemach Mac, Linux i Windows za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Strona zawiera szeroki wybór popularnych tytułów DOS, w tym takie kultowe tytuły jak Doom, Wolfenstein 3D, Syndicate, Jazz Jackrabbit, Heretic, Commander Keen i wiele innych.

DOS_deck

Opracowany przez Martina Koola DOS_deck zapewnia wygodne funkcje, takie jak natychmiastowa gra, natywna obsługa kontrolera, automatyczne zapisywanie postępu gry, wirtualna klawiatura i wiele innych. Interfejs witryny został zaprojektowany tak, aby zapewnić szybki i łatwy dostęp do predefiniowanych elementów sterujących i trybu pełnoekranowego. Dostępna jest także strona „Ulubione”, zawierająca gry, w które gramy najczęściej.

DOS_deck wykorzystuje możliwości emulacji JS-DOS,czyli pakietu oprogramowania, który zmienia emulator DOSBox w usługę internetową. Kool pisze, że dzięki tym dwóm programom strona DOS_deck może tchnąć nowe życie w klasyczne gry MS-DOS. Twórca zauważa, że ​​włożono „ogromny wysiłek”, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia graczom, którzy wolą używać kontrolera zamiast bardziej tradycyjnej klawiatury.

Kool zapewnia też, że wszystkie 14 gier dostępnych obecnie w DOS_deck przeszło kontrolę legalności, ponieważ obejmują edycje shareware, tytuły freeware i wersje demonstracyjne tytułów komercyjnych (Syndicate). Na stronie znajdują się także gry „wyzwolone”, początkowo wydawane jako produkty komercyjne, ale obecnie będące w domenie publicznej.

Twórca DOS_deck planuje dodać do serwisu nowe tytuły i może udostępnić użytkownikom opcję przesyłania własnych gier. Kool zauważa, że ​​MS-DOS królował kiedyś jako standard systemu operacyjnego komputerów PC, wyznaczając okres innowacji i kreatywności, który przyniósł nam zupełnie nowe gatunki gier, takie jak strzelanki FPS, strategie czasu rzeczywistego i nie tylko. Celem DOS_deck jest stać się pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, dzięki czemu współcześni gracze na nowo odkryją złotą erę gier.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: DOS_Deck pozwala grać w retro klasyki PC w przeglądarce i na Steam Deck

 0