Dostrzeżono nieznany procesor AMD. Istnieje spora szansa, że chodzi o jednostkę Zen 5

Dostrzeżono nieznany procesor AMD. Istnieje spora szansa, że chodzi o jednostkę Zen 5

Jeden z leakerów odkrył dwa ciekawe wpisy mogące dotyczyć procesora AMD Ryzen kolejnej generacji. Zawarte w nich oznaczenia sugerują, że chodzi o jednostkę wykorzystującą architekturę Zen 5. Co jeszcze zdradziły wpisy?

Nieznany procesor AMD dostrzeżony

Leaker o dość wymownym pseudonimie Benchleaks dostrzegł dwa wpisy dotyczące nieznanych procesorów AMD. Mimo, że konkretna nazwa modelu nie jest wprost podana, zawierają one dość szczegółowe informacje. W obu przypadkach możemy wyczytać pełen OPN, czyli po prostu numer produktu stosowany przez AMD. Co ciekawe, w obu przypadkach oznaczenie to jest identyczne: 100-000001290-11_N. Chodzi zatem najpewniej o tę samą jednostkę.

Wygląda zatem na to, że AMD dysponuje już wczesnymi próbkami inżynieryjnymi procesorów bazujących na architekturze Zen 5.

Warto dodać, że do tej pory, żaden z procesorów Ryzen nie miał takiego oznaczenia. Dużo ważniejszy od numeru OPN jest jednak identyfikator rodziny. W obu odkrytych wpisach znajduje się informacja "Family 26". Dlaczego to aż tak istotne? Ano dlatego, że z takiego oznaczenia nie korzystała jeszcze żadna architektura Zen.

Oznaczenie wskazuje na architekturę Zen 5

Mówiąc dokładniej, Zen, Zen+ oraz Zen 2 należały do rodziny 24. Nowsze układy, bazujące na architekturze Zen 3 i Zen 4, to już rodzina 25. "Family 26" wskazuje zatem na zupełnie nową architekturę Zen 5. Wchodząc w szczegóły, wpisy zdradzają ilość wątków, która w tym przypadku wynosi 16, a więc jest to najpewniej 8-rdzeniowy procesor.

Nieznany procesor Zen 5

Źródło: einstein@home

 

Oba wpisy dostrzeżono na rozproszonych platformach obliczeniowych o nazwach LHC@home oraz einstein@home. Wygląda zatem na to, że AMD dysponuje już wczesnymi próbkami inżynieryjnymi procesorów bazujących na architekturze Zen 5. Zdaje się również, że Czerwoni sprawdzają możliwości kolejnej generacji w różnego rodzaju zastosowaniach, o czym świadczą omawiane wpisy.

Na procesory Zen 5 jeszcze trochę poczekamy, bo ich premiera zaplanowana jest na 2024 rok. Najciekawszą częścią tej rodziny będą jednostki Zen 5c, które mają oferować hybrydową architekturę. Coś jak w przypadku układów Intela.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dostrzeżono nieznany procesor AMD. Istnieje spora szansa, że chodzi o jednostkę Zen 5

 0