DRAMeXchange: Ceny dysków SSD osiągną do końca roku poziom 0,1 USD za 1 GB

DRAMeXchange: Ceny dysków SSD osiągną do końca roku poziom 0,1 USD za 1 GB

Według analiz przeprowadzonych przez DRAMeXchange (podmiot ten stanowi dział firmy analitycznej TrendForce), branża pamięci NAND flash w tym roku borykać będzie się z nadmierną podażą, co prowadzi do wojny cenowej dostawców SSD i tym samym kolejnych spadków cen dysków półprzewodnikowych. Szacuje się, że średnia kontraktowa cena jednego GB w przypadku nośników o pojemności 512 GB i 1 TB spadnie poniżej poziomu 0,1 USD do końca tego roku, osiągając tym samym rekordowo niski poziom. Nośniki o pojemności 512 GB będą więc tak tanie, że zastąpią odchodzące do lamusa 128 GB dyski i staną się najpopularniejszym wyborem wśród użytkowników zaraz po 256 GB wariantach. Co więcej, wszystko zmierza w kierunku osiągnięcia przez dyski PCIe 50% udziałów w tym rynku, gdyż tego typu nośniki zrównują się ceną z modelami SATA SSD.  

Cena jednego GB w przypadku nośników o pojemności 512 GB i 1 TB spadnie do końca tego roku poniżej poziomu 0,1 USD.

DRAMeXchange: Ceny dysków SSD osiągną do końca roku 0,1 USD za 1 GB

TrendForce wskazuje, że dyski SSD już w ubiegłym roku znalazły się w przeszło 50% notebooków, a kontraktowane ceny  mainstreamowych modeli o pojemnościach 128/256/512 GB spadły o przeszło 50% względem rekordowych poziomów z 2017 roku. Spadek ceny 1 GB poniżej kwoty 0,1 USD w przypadku dysków o pojemności 512 GB i 1 TB powinien znacząco podnieść sprzedaż tego typu nośników, szczególnie wśród osób, które chcą wymienić swoje HDD o takich pojemnościach. Zdaniem analityków, wskaźnik wykorzystania SSD wyniesie w tym roku pomiędzy 60% a 65%. Co więcej, obecny kwartał ma być już szóstym z rzędu, kiedy notujemy spadek średniej ceny konsumenckich dysków SSD i średnia cena kontraktowa za nośniki SATA ma być o 15-26% niższa, a za modele PCIe spaść o 16-37%.  

Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje się stagnację na rynku PC (spowodowaną m.in. problemami z dostępnością procesorów Intela), a także spowolnienia w segmencie smartfonów i serwerów, wysokie zapasy magazynowe prowadzące do nadpodaży i wojen cenowych pomiędzy dostawcami dysków SSD, którzy chcą szybko pozbywać się zapasów 64/72-warsotwoych pamięci oraz pojawienie się na rynku jeszcze tańszych pamięci QLC, wykorzystywanych choćby przez Intela. Z naszego punktu widzenia jest to korzystna sytuacja, tym bardziej, że prognozowane są kolejne spadki cen pamięci, co oznacza jeszcze tańsze dyski. Obecnie większość producentów bazuje na 64/72-warstowych pamięciach, a podstawowe pojemności to już 256/512 GB. Szybsze nośniki PCIe stają się też podstawowym wyborem i w tym roku mogą wyprzedzić pod względem sprzedaży dyski SATA.

Pokaż / Dodaj komentarze do: DRAMeXchange: Ceny dysków SSD osiągną do końca roku poziom 0,1 USD za 1 GB

 0