Drukarki 3D wykorzystywane do przemytu narkotyków na masową skalę

Drukarki 3D wykorzystywane do przemytu narkotyków na masową skalę

Co jakiś czas docierają do nas informacje o próbach przemytu sprzętu komputerowego w dość nietypowy sposób - ostatnim razem była to kobieta, która udawała ciążę. Teraz sytuacja się jednak odwróciła, bo dwóch mężczyzn zostało oskarżonych w Australii o próbę przemytu 30 kg metamfetaminy za pomocą drukarek 3D.

The Guardian donosi, że obaj mężczyźni w wieku 33 i 36 lat są rzekomo doświadczonymi członkami międzynarodowego syndykatu przestępczego. AFP (Australijska Policja Federalna) i FBI przeprowadziły operację o nazwie Ironside, w ramach której każda wiadomość wysłana (przez trzy lata od 2018 r.) za pośrednictwem szyfrowanego komunikatora An0m była przechwytywana. W ten sposób udało się dotrzeć do wiadomości, która wskazywała, że ​​jeden z mężczyzn koordynował ponad 30 importów metamfetaminy do Australii w 2020 r.

Dwóch mężczyzn zostało oskarżonych w Australii o próbę przemytu 30 kg metamfetaminy za pomocą drukarek 3D.

Drukarki 3D wykorzystywane do przemytu narkotyków na masową skalę

AFP, współpracując z Australijską Komisją Wywiadu Kryminalnego (ACIC), odkryło następnie spisek mający na celu import 30 kg metamfetaminy o wartości około 30 milionów dolarów do Australii w drukarkach 3D. Agencje przechwyciły narkotyki w USA, zanim dotarły do ​​Australii. Jeden z dwóch mężczyzn został aresztowany przez Tajwańskie Biuro Śledcze w Nowym Tajpej pod koniec lipca, a drugi w mieście Taoyuan w październiku. Obaj zostali oskarżeni o nielegalny transport narkotyków kategorii 2 i mogą zostać skazani na dożywocie na Tajwanie.

Zdjęcia australijskiej policji federalnej pokazują, że wycofana już drukarka Flashforge Creator 3 była wykorzystywana jako skrytka przemytników. Drukarka 3D ma drzwi, a jej wymiary to 627 x 485 x 615 mm, dlatego idealnie nadawała się do przemytu dużej ilości narkotyków. Jej waga to zaś 52 kg, więc 30 kg metamfetaminy prawdopodobnie zostało rozłożone na kilka drukarek, by nie wzbudzać podejrzeń.

Drukarki 3D wykorzystywane do przemytu narkotyków na masową skalę

Co ciekawe, chociaż nie są tak pojemne jak drukarki 3D, to do ukrywania nielegalnych przedmiotów często wykorzystywane są też laptopy - wystarczy tylko wspomnieć o nożu, który został znaleziony w notebooku Gigabyte w zeszłym miesiącu. Ostatnio przemytnicy zdecydowanie chętniej nielegalnie przewożą jednak przez granicę samą elektronikę, stosując przy tym interesujące metody - jak wspomniana już kobieta, która próbowała wjechać do Chin z ponad 200 procesorami Intela i dziewięcioma iPhone'ami o łącznej wartości około 100 000 USD, ukrytymi w sztucznym ciążowym brzuchu. Był też mężczyzna, który próbował przemycić 160 procesorów i 16 składanych telefonów przez odprawę celną, przemytnicy, którzy użyli plastikowej folii do przymocowania 256 procesorów do swoich ciał, oraz kobieta, która spróbowała podobnej sztuczki ze 102 iPhone'ami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Drukarki 3D wykorzystywane do przemytu narkotyków na masową skalę

 0