Dubaj buduje pierwszy na świecie meczet wydrukowany w 3D. To zapowiedź zmian w branży budowlanej

Dubaj buduje pierwszy na świecie meczet wydrukowany w 3D. To zapowiedź zmian w branży budowlanej

Pierwszy na świecie meczet wydrukowany na drukarce 3D zostanie zbudowany przez Dubajski Departament Spraw Islamskich i Działalności Charytatywnej (IACAD) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Zgodnie z komunikatem prasowym IACAD, meczet o powierzchni 2000 metrów kwadratowych, który ma pomieścić do 600 wiernych w 2025 roku, zostanie zbudowany w Bur Dubai, jednej z najstarszych dzielnic w Emiratach Arabskich. „Ukończenie drukowania 3D struktury budynku zajmie około czterech miesięcy, a kolejne 12 miesięcy, aby w pełni wyposażyć go w odpowiednie urządzenia”,  powiedział  IACAD.  „Trzech pracowników będzie obsługiwało zrobotyzowaną drukarkę 3D, która będzie drukować dwa metry kwadratowe na godzinę”. Do budowy meczetu zostanie użyte połączenie surowców i starannie przygotowanego betonu.

W projekcie wykorzystana zostanie „robotyczna drukarka 3D”, która pozwala trzem osobom "drukować" szybkością dwóch metrów kwadratowych na godzinę.

Według Al Shaibaniego, dyrektora działu inżynieryjnego IACAD, technologia budowania 3D uczyni budowlę bardziej zrównoważoną. „Korzystanie z druku 3D zmniejszy marnotrawstwo materiałów budowlanych. Jest przyjazne dla środowiska. Meczet reprezentuje wizję naszego mądrego przywództwa” – powiedział. „Koszt jest o 30 procent wyższy niż budowa meczetu w normalny sposób, ponieważ jest to pierwszy tego rodzaju obiekt na świecie” – dodał. „Spodziewamy się, że koszty będą podobne w przyszłości z 30-letnią gwarancją na budowę” – stwierdził dalej.

Decyzja o budowie meczetu przy użyciu technologii druku 3D jest zgodna z ambicjami Dubaju, by do 2030 roku stać się wiodącym ośrodkiem technologicznym. „Strategia druku 3D w Dubaju” była inicjatywą zapoczątkowaną w 2016 roku przez Jego Wysokość Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, władcę Dubaju, mającą na celu pozycjonowanie miasta jako głównego centrum technologicznego.

Aby wesprzeć swój cel, jakim jest zapewnienie, aby 25 procent wszystkich przyszłych budynków w Dubaju było drukowanych w 3D, Al Maktoum wydał dekret regulujący wykorzystanie druku 3D w branży budowlanej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dubaj buduje pierwszy na świecie meczet wydrukowany w 3D. To zapowiedź zmian w branży budowlanej

 0