Dwa RTX-y 3090 Ti z nowym rekordem świata. Te zegary robią wrażenie

Dwa RTX-y 3090 Ti z nowym rekordem świata. Te zegary robią wrażenie

Jeden z overclockerów ustanowił nowy rekord świata w benchmarku 3DMark Port Royal. Aby to zrobić wykorzystał parę RTX-ów 3090 Ti w wersji od EVGA. Poprzedni rekord udało się pobić zaledwie o kilkaset punktów. Potrzebne do tego zegary były aż o 37% wyższe w porównaniu do tych, które fabrycznie ustaliła NVIDIA.

Dwa RTX-y 3090 Ti od EVGA z rekordem świata

Takie wiadomości zawsze robią wrażenie. Overclocker znany w sieci pod pseudonimem CENS ustanowił nowy rekord świata w 3DMark Port Royal. Aby to osiągnąć wykorzystał parę RTX-ów 3090 Ti od EVGA. Na stronie z wynikami benchmarku mamy odpowiedź, dlaczego na szczycie rankingu wciąż króluje starsza generacja RTX 3000.

Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i umiejętnością overclockera obie karty zostały podkręcone do 2550 MHz w trybie boost. To aż o 37% więcej niż w przypadku stockowych zegarów ustalonych przez NVIDIĘ.

Czołówkę zajmują konfiguracje z dwiema kartami, z którymi niewspierający SLI RTX 4090 zwyczajnie nie może konkurować. Dzięki dwóm ekstremalnie podkręconym kartom RTX 3090 Ti, CENS zdobył w teście aż 36370 punktów, wyprzedzając nieznacznie poprzedniego rekordzistę, któremu z kolei udało się uzyskać 36335 punktów. Wyniki overclockerów dzieli zatem dużo mniej niż 1%.

Ekstremalny overclocking wymaga ekstremalnego chłodzenia

Aby zdobyć pierwsze miejsce w rankingu, CENS wykorzystał platformę składającą się z procesora Intel Core i9-13900KS oraz pamięci DDR5. Równie ważne, co same podzespoły było chłodzenie. Bez ekstremalnego rozwiązania w postaci ciekłego azotu osiągnięcie tak imponującego rekordu nie byłoby możliwe.

Rekordy świata w 3DMark Port Royal

Źródło: 3DMark

 

Obie karty zostały wyposażone w specjalne "naczynia" na ten ekstremalny środek chłodzący. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i umiejętnością overclockera obie karty zostały podkręcone do 2550 MHz w trybie boost. To aż o 37% więcej niż w przypadku stockowych zegarów ustalonych przez NVIDIĘ.

RTX-y 3090 Ti chłodzone ciekły azotem

Źródło: HWBOT/CENS

 

Prawdziwa częstotliwość wynosiła jednak więcej, bo 2715 MHz. Wraz z debiutem nowych, mocniejszych kart graficznych, rekord w Port Royal z pewnością zostanie prędzej czy później pobity. Niemniej jednak aktualnym rekordzistą jest CENS, czego oczywiście mu gratulujemy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dwa RTX-y 3090 Ti z nowym rekordem świata. Te zegary robią wrażenie

 0