Dyski HDD wciąż mają się świetnie, ale… już niedługo

Dyski HDD wciąż mają się świetnie, ale… już niedługo

Choć ceny dysków SSD w ciągu ostatniego roku znacząco spadły, te wciąż nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jak bowiem wynika z ostatnich badań, zaledwie 15% komputerów używanych obecnie na świecie ma zainstalowany dysk półprzewodnikowy - oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że trend ten musi się zmienić, ale najpewniej nie stanie się to tak szybko, jak sugerowały dotychczasowe prognozy. Firma Avast opublikowała ostatnio raport z badań poświęconych trendom na rynku komputerowym - “Avast PC Trends Reports 2018”, w którym znaleźć można kilka ciekawych wniosków. Czytamy w nim choćby o średniej długości życia komputera na świecie wynoszącej sześć lat czy fakcie, że laptopy i tablety stanowią obecnie 67% rynku komputerowego, ale według prognoz do 2020 roku laptopy będą stanowić w sumie 75%.

W raporcie widnieją ciekawe informacje, jak choćby o średniej długości życia komputera na świecie wynoszącej sześć lat czy fakcie, że laptopy i tablety stanowią obecnie 67% rynku komputerowego.

Raport porusza również kwestie dysków SSD i HDD, sugerując, że nośniki półprzewodnikowe nadal pozostają w cieniu popularnych “twardzieli”. Według badań zaledwie 15% komputerów na świecie wyposażonych jest w SSD, tylko  7,7% komputerów bądź laptopów posiada wyłącznie SSD, a w 7,4% urządzeń zainstalowany jest zarówno dysk SSD, najczęściej tzw. systemowy oraz HDD. Badana grupa była zaś naprawdę duża, bo obejmowała 163 miliony urządzeń, więc możemy mówić o wiarygodnych wynikach. Te wskazują również, że wśród dysków SSD dominują modele o pojemności 128 GB, natomiast wśród HDD najczęściej wybieraną wersją jest 500 GB. Zaskakujące? I tak, i nie. Bo choć na pierwszy rzut oka trudno znaleźć przewagę dysków twardych nad SSD, które są zdecydowanie szybsze i mogą pochwalić się specyfikacją nieosiągalną dla HDD, to nie można zapominać o sile przyzwyczajeń użytkowników, a także niezbyt przyjaznych im początkach dysków SSD na rynku.

Jeszcze niespełna rok temu, w marcu 2018, za dysk Plextor M9Pe(Y) o pojemności 256 GB trzeba było zapłacić blisko 500 PLN, podczas gdy aktualnie cena nośnika oscyluje w granicach 260 PLN - w ciągu 12 miesięcy cena spadła więc o około połowę. Mówiąc krótko, dyski SSD przez długi czas odstraszały wysoką ceną, ale w ostatnich miesiącach sytuacja diametralnie się zmieniła i według branżowych analityków, będzie tylko lepiej, co wpłynąć ma na zmianę pozycji dysków półprzewodnikowych. Autorzy raportu powołują się tu prognozy firmy Statista, według których w przyszłym roku proporcje między sprzedażą nośników HDD i SSD będą zbliżone, a już w 2021 sprzedaż dysków półprzewodnikowych powinna przewyższyć sprzedaż HDD, a główną przyczyną będą właśnie spadające ceny. Wniosek może być zatem tylko jeden, już niebawem nośniki SSD rozpoczną agresywną ekspansję, a za kilka lat będą jedynym słusznym wyborem podczas zakupu dysku do komputera.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dyski HDD wciąż mają się świetnie, ale… już niedługo

 0