Dyski PCIe 5.0 nie mają z tym szans. Ramdysk z 3D V-Cache jest przerażająco szybki

Dyski PCIe 5.0 nie mają z tym szans. Ramdysk z 3D V-Cache jest przerażająco szybki

Niektóre z procesorów AMD wyposażone są w specjalny rodzaj pamięci znany pod nazwą 3D V-Cache. Technologia ta pozwala na osiąganie jeszcze lepszej wydajności. Okazuje się, że można z niej zrobić także inny pożytek niż zakładał producent. Najwyraźniej da się przekształcić 3D V-Cache w niewiarygodnie szybki Ramdysk.

Ramdysk z 3D V-Cache

Ramdysk to krótko mówiąc specjalnie wydzielony obszar w pamięci RAM, który jest wykorzystywany jako przestrzeń dyskowa o nieporównywalnie lepszej wydajności w operacajch odczytu i zapisu względem zwykłych dysków. Przy obecnych cenach RAM-u i zdolnościach płyt głównych do obsługi 128 GB takie rozwiązanie może zainteresować niejedną osobę. A dlaczego wciąż jeszcze używamy zwykłych nośników danych w postaci chociażby SSD? Problem z Ramdyskiem jest taki, że sam RAM jest pamięcią ulotną, a to oznacza, że przerwa w zasilaniu (na przykład wyłączenie komputera) oznacza utratę zapisanych w nim danych. Konieczne jest zatem regularne tworzenie kopii zapasowych. Nawet mając Ramdysk wciąż zatem potrzebujemy tradycyjnego magazynu danych.

Dodatkową warstwę pamięci można wykorzystać znacznie inaczej niż przewidywał sam producent. Najwyraźniej bowiem z 3D V-Cache można stworzyć Ramdysk, który prędkościami zawstydzi nawet dyski PCIe 5.0.

Skoro już wiemy czym Ramdysk w ogóle jest możemy przejść do głównej części tego newsa. AMD ma w swojej ofercie procesory, które swoją wydajność zawdzięczają między innymi obecności pamięci 3D V-Cache. W ramach obecnie najnowszej generacji desktopowych modeli dostępne są 3 takie układy: Ryzen 9 7950X3D, Ryzen 9 7900X3D oraz Ryzen 7 7800X3D. Wypadałoby jeszcze dodać, że sam 3D V-Cache jest specjalnym stosem pamięci cache L3 umieszczonym tuż nad zwykłą, podstawową pamięcią cache trzeciego poziomu.

Ramdysk z pamięci Ryzena 7 7800X3D

Wynik z użyciem Ryzena 7 7800X3D

 

Dodatkową warstwę pamięci można wykorzystać znacznie inaczej niż przewidywał sam producent. Najwyraźniej bowiem z 3D V-Cache można stworzyć Ramdysk, który prędkościami zawstydzi nawet dyski PCIe 5.0. Doniesienia w tym temacie pojawiły się na profilu recenzenta systemów chłodzenia dla procesorów oraz SSD, Alberta Thomasa. Udostępnił on zrzut ekranu z programu CrystalDiskMark, na którym widoczne są niewiarygodnie wysokie wyniki. Odczyt i zapis sekwencyjny osiągnęły kolejno 178 084 MB/s i 163 963 MB/s.

Ryzen 7 7800X3D i Ryzen 7 5800X3D

Autor wpisu zaznaczył, że wspomniane rezultaty nie zostały uzyskane przez niego, jednak wie, iż testy przeprowadzono na Ramdysku stworzonym z pamięci 3D V-Cache procesora Ryzen 7 7800X3D. Tym co rzuca się w oczy jest wolumin o rozmiarze 508 MB, co jak dobrze wiemy, jest znacznie większą ilością pamięci niż cache L3, jakim dysponuje Ryzen 7 7800X3D. Można zatem nabrać podejrzeń. Jest jednak kolejny dowód na to, że Ramdysk z pamięci 3D V-Cache rzeczywiście jest możliwy.

Ramdysk z pamięci Ryzena 7 5800X3D

Wynik z użyciem Ryzena 7 5800X3D

 

Jeszcze w lutym inny użytkownik X o pseudonimie Nemez opublikował równie zaskakujące wyniki z CrystalDiskMark. Tym razem odczyt i zapis sekwencyjny wyniosły odpowiednio 182 923 MB/s oraz 175 260 MB/s. Nemez twierdzi, że tego wyczynu dokonał z użyciem procesora Ryzen 7 5800X3D, a konkretniej jego 96-megabajtowej pamięci cache L3. Autor wyjaśnił również, że potrzebne było do tego użycie bardzo specyficznych ustawień benchmarku. W jednym z komentarzy wyjaśnia nawet, jak stworzyć z pamięci cache Ryzena 7 5800X3D Ramdysk. Chociaż rezultaty są imponujące, całość można potrkatować jedynie jako ciekawostkę. Ramdysk z 3D V-Cache powstał w formie eksperymentu. Do zwykłego użytku takie rozwiązanie zwyczajnie się nie nadaje. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dyski PCIe 5.0 nie mają z tym szans. Ramdysk z 3D V-Cache jest przerażająco szybki

 0