Działający paszport covidowy samego... Adolfa Hitlera. System szczepionkowy coraz bardziej dziurawy?

Działający paszport covidowy samego... Adolfa Hitlera. System szczepionkowy coraz bardziej dziurawy?

Funkcjonalny cyfrowy certyfikat COVID UE wystawiony na samego Adolfa Hitlera krąży w internecie. Chociaż certyfikat nazistowskiego przywódcy Niemiec został od tego czasu unieważniony, incydent budzi kolejne obawy o bezpieczeństwo systemu certyfikacji.

Ten szczególny paszport szczepionkowy pojawił się online w minionym tygodniu. Po zeskanowaniu kodu za pomocą kilku aplikacji weryfikacyjnych odkryto, że paszport jest prawdziwy. Aplikacje zwracały nazwisko Adolf Hitler z datą urodzenia 1 stycznia 1930 r. Podobne certyfikaty krążyły wcześniej na forach, niektóre z nazwiskiem Hitlera wielkimi literami i różnymi datami urodzin. Wszystkie te paszporty pozwalają wejść do miejsc z dostępem tylko dla zaszczepionych i przechodzą wszystkie weryfikacje.

W sieci wypłynął działający paszport szczepionkowy samego Adolfa Hitlera. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek. Niedawno nastolatek we Francji posługiwał się paszportem Emmanuela Macrona.

Nie wiadomo, skąd pochodzą klucze wymagane do wygenerowania paszportów szczepionkowych Hitlera. Włoski serwis IL Post, który był jednym z pierwszych nagłaśniających całą sprawę, twierdzi, że paszport został wygenerowany przy użyciu klucza z Francji, jednak nie ma co do tego całkowitej pewności. Paszport szczepionkowy Hitlera został unieważniony w środę po południu. Na formach w ciemniejszej stronie internetu można kupić działające certyfikaty szczepionek, więc możliwe, że ktoś wygenerował taki paszport jako próbkę. Możliwe również,  że pracownik służby zdrowia z dostępem do klucza prywatnego wygenerował paszport szczepionki Adolfa Hitlera.

Możliwość wycieku kluczy prywatnych prowadzi do dalszych pytań o możliwości wykorzystania jednego klucza do wygenerowania wielu paszportów szczepionek. Jeśli klucz zostanie unieważniony z powodu wycieku, anuluje to wszystkie paszporty szczepionek, do których wygenerowania został użyty, niezależnie od tego, czy są fałszywe, czy prawdziwe. Jeśli setki lub tysiące osób zostaną zmuszone do ponownego złożenia ponownego wniosku, zaufanie społeczne do systemu certyfikacji zostanie jeszcze bardziej podważone. Hitler nie jest jedyną osobą publiczną, która otrzymała fałszywy paszport na szczepionkę. Kilka tygodni temu nastolatek został aresztowany we Francji za próbę użycia fałszywego paszportu szczepionki Emmanuela Macrona.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Działający paszport covidowy samego... Adolfa Hitlera. System szczepionkowy coraz bardziej dziurawy?

 0