Pierwsza elektrownia wykorzystuje przełomowe i nadające się do recyklingu łopaty turbin od Siemensa

Pierwsza elektrownia wykorzystuje przełomowe i nadające się do recyklingu łopaty turbin od Siemensa

Dużym problemem związanym z energetyką wiatrową był brak sensownych opcji recyklingu łopat turbin wiatrowych. Na szczęście zaczyna się to zmieniać, a elektrownia Kaskasi już wykorzystuje nadające się do recyklingu łopaty RecyclableBlade firmy Siemens. 

Energia wiatrowa jest jednym z kilku odnawialnych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. Oczywiście nie jest ona wolna od wad. Elektrownie wiatrowe wykazują niestabilność produkcji, która wymaga czasowej akumulacji wytworzonej energii, a innym problemem jest materiał, z którego wykonane są łopaty turbiny. Materiał ten nie nadaje się do recyklingu i tworzy odpady, z którymi tak naprawdę nie wiadomo, jak sobie radzić. Siemens stara się temu zaradzić i już 10 miesięcy temu mówił o łopatach RecyclableBlade, które już nadają się do recyklingu. Niecały rok, później pojawiły się w praktyce na pierwszej farmie wiatrowej.

Elektrownia Kaskasi jako pierwsza na świece wykorzystuje łopaty turbin Siemensa, które można poddawać recyklinowi.

Elektrownia RWE Kaskasi na Morzu Północnym jest pierwszą, która wykorzystuje nową technologię Siemenda. Znajduje się ona 35 km od wybrzeża i jest wyposażona w 81-metrowe ostrza B81 RecyclableBlade na 38 turbinach SG 8.0-167 DD. Każda z nich ma moc nominalną 8 MW, a w sumie elektrownia oferuje do 342 MW (co w praktyce daje nawet 9 kW na turbinę). Powinno to pokryć konsumpcję 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych, czyli takich miast jak Frankfurt nad Menem. Łopaty z recyklingu będą również dostępne w wersji 108-metrowej B108 dla turbin SG 14-222 DD oraz w 115-metrowej wersji B115 dla turbiny SG 14-236 DD. 

Technologia została opracowana w Aalborg w Danii i wyprodukowana w Hull w Wielkiej Brytanii. Niskie stężenie kwasu wystarcza do oddzielenia żywicy, włókna szklanego i drewna podczas recyklingu. Uzyskane materiały można następnie wykorzystać, np. do produkcji toreb bagażowych lub plastikowych pokrowców,  dla których nie ma potrzeby pozyskiwania nowego materiału. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsza elektrownia wykorzystuje przełomowe i nadające się do recyklingu łopaty turbin od Siemensa

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł