Dania i Norwegia dołączają do szwedzkiego strajku przeciw Tesli. Elon Musk ma problem ze Skandynawią

Dania i Norwegia dołączają do szwedzkiego strajku przeciw Tesli. Elon Musk ma problem ze Skandynawią

Szwedzcy pracownicy Tesli rozpoczęli strajk, a związki zawodowe w sąsiednich Dani i Norwegii dołączyły do bojkotu producenta samochodów elektrycznych Elona Muska.

Duński związek 3F oraz norweski Fellesforbundet, największe związki sektora prywatnego w swoich krajach, ogłosiły w tym tygodniu plany zatrzymania transportu Tesli. 3F, obejmując różne branże w Danii, ograniczył swój strajk solidarnościowy do sektora transportowego. Jak wyjaśnił przewodniczący związku Jan Villadsen, pracownicy transportu w portach, w tym kierowcy, nie będą rozładowywać ani przewozić pojazdów Tesli zmierzających do Szwecji. „Mimo że Elon Musk jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie i właścicielem Tesli, nie może dyktować własnych zasad” – oświadczył Villadsen we wtorek, ogłaszając akcję 3F. „Mamy określone umowy dotyczące rynku pracy w krajach nordyckich, i jeśli chcesz prowadzić interesy tutaj, musisz ich przestrzegać”.

Dania i Norwegia dołączają do rozpoczętego w Szwecji strajku przeciw Tesli. Pracownicy nie będą rozładowywać i transportować aut Tesli. „Mamy określone umowy dotyczące rynku pracy w krajach nordyckich, i jeśli chcesz prowadzić interesy tutaj, musisz ich przestrzegać”.

Lider Fellesforbundet Jørn Eggum powtórzył oświadczenie Villadsena w środę, mówić, że jego związek również rozpocznie bojkot mający na celu wstrzymanie transportu Tesli do Szwecji. „W krajach nordyckich panuje powszechna zgoda co do znaczenia dobrze zorganizowanego życia zawodowego” – zauważył Eggum. „Prawo do żądania układu zbiorowego jest jego naturalną częścią i nie możemy zaakceptować, że Tesla stoi poza tym”.

Strajki solidarnościowe 3F i Fellesforbundet mają ruszyć odpowiednio 19 i 20 grudnia, jeśli nie zostanie osiągnięta umowa zbiorowa pomiędzy Teslą a pracownikami reprezentowanymi przez szwedzki związek pracowników branży motoryzacyjnej IF Metall. Pracownicy IF Metall w Szwecji – gdzie Tesla nie produkuje pojazdów, ale posiada wiele warsztatów naprawczych i serwisowych – rozpoczęli strajk w październiku, kiedy to opisali, że Tesla od lat unika rokowań ze związkiem. Pracownicy reprezentowani przez IF Metall zarzucają Tesla brak adekwatnych wynagrodzeń, planów emerytalnych oraz ubezpieczeń.

Związki zawodowe w całej Szwecji połączyły siły przeciw Tesli. Szwedzcy pracownicy portowi zobowiązali się do zablokowania importu, elektrycy odmówili pracy przy uszkodzonych ładowarkach Tesli lub w zakładach producenta pojazdów, a malarze i konstruktorzy odmówili pracy przy produktach i nieruchomościach Elona. Pocztowcy postanowili nawet nie dostarczać producentowi samochodów elektrycznych poczty, w tym tablic rejestracyjnych.

Tesla od dłuższego czasu odmawia negocjacji związkowych, a dyrektor generalny Elon Musk niedawno wyraził swoje zdanie na temat organizacji pracy,. „Po prostu nie przepadam za wszystkim, co prowadzi do podziałów” – powiedział najbogatszy człowiek na świecie podczas szczytu DealBook Summit w New York Times. „Myślę, że związki zawodowe naturalnie wprowadzają negatywne nastawienie w firmie”. Dodając: „Jeśli w Tesli dojdzie do zjednoczenia, to zasłużymy sobie na to i będziemy mieć w tym swój udział”.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dania i Norwegia dołączają do szwedzkiego strajku przeciw Tesli. Elon Musk ma problem ze Skandynawią

 0