Elon Musk przedstawia chatbota Grok: ma poczucie humoru, jest lepszy od GPT-3.5 i nie ma cenzury

Elon Musk przedstawia chatbota Grok: ma poczucie humoru, jest lepszy od GPT-3.5 i nie ma cenzury

Nowy chatbot Grok firmy xAI będzie dostępny dla abonentów X Premium+ za pośrednictwem platformy mikroblogowania i samodzielnej aplikacji.

Elon Musk przedstawił pierwszy model sztucznej inteligencji opracowany przez startup xAI. Nowa sztuczna inteligencja nosi nazwę "Grok" i ma stanowić konkurencję dla technologii oferowanych przez takie firmy jak OpenAI, Google i Microsoft. Co istotne, Grok będzie również charakteryzować się poczuciem humoru, które jest znane z postów Elona Muska na platformie X. Obecnie chatbot jest w fazie testów, dostępny jedynie dla ograniczonej liczby użytkowników i zgodnie z planami CEO Tesli i dawnego Twittera, będzie udostępniony wyłącznie subskrybentom usługi X Premium+.

Elon Musk ogłasza chatbota AI „Grok” dla abonentów X Premium+, który ma konkurować z ChatGPT.

W niedzielnym wpisie na blogu, firma xAI ogłosiła, że zamierza udostępnić prototyp Groka "pewnej liczbie użytkowników" w Stanach Zjednoczonych przed pełną wersją. Startup planuje również dodanie nowych funkcji i możliwości w nadchodzących miesiącach. Użytkownicy mogą dołączyć do listy oczekujących, aby przetestować nowego chatbota Groka, odwiedzając stronę internetową xAI. Elon Musk zaznaczył, że Grok będzie dostępny zarówno poprzez platformę X, jak i jako samodzielna aplikacja.

Jego główną zaletą ma być dostarczanie wiedzy w czasie rzeczywistym poprzez bezpośredni dostęp do sieci społecznościowej X. Elon Musk podkreśla, że oprócz tego Grok ma być wyposażony w wyjątkowe poczucie humoru, choć Musk podkreśla, że jego wykorzystywanie powinno być umiarkowane i zgodne z zasadami ogólnie przyjętej etyki. Co więcej, Grok ma być w stanie reagować na trudne pytania, które inni chatboty zwykle odrzucają.

Firma xAI ma na celu stworzenie narzędzia sztucznej inteligencji, które będzie dostępne i użyteczne dla jak największej liczby ludzi, niezależnie od dziedziny, środowiska czy przekonań politycznych. Grok ma działać jako efektywny asystent naukowy, zdolny do szybkiego znajdowania istotnych informacji i generowania nowych pomysłów, co może znacząco wspomóc szerokie grono użytkowników.

Obecnie system znajduje się we wczesnej fazie beta, a jego trening trwał zaledwie dwa miesiące. Pierwsza wersja Grok-0 została wytrenowana na 33 miliardach parametrów i osiągnęła podobną wydajność co model Meta LLaMa 2, który korzysta z 70 miliardów parametrów. Warto zaznaczyć, że Grok-0 był przeganiany przez model GPT-3.5 w różnych benchmarkach, a w niektórych przypadkach różnica była znacząca.

Aktualna wersja Grok-1 już przewyższa model GPT-3.5 we wszystkich czterech testowanych benchmarkach. Niemniej jednak, modele takie jak Palm 2, Claude 2 i szczególnie GPT-4 pozostają znacznie zaawansowane i nadal wykazują znaczną przewagę nad Grok-1.

Benchmarki, które zostały przetestowane, obejmują zadania tekstowe z matematyki dla drugiej klasy (GSM8k), wielodyscyplinarne pytania wielokrotnego wyboru (MMLU), testy uzupełniania kodów źródłowych Pythona (HumanEval) oraz zadania matematyczne dla drugiej klasy szkół podstawowych i średnich (MATH).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk przedstawia chatbota Grok: ma poczucie humoru, jest lepszy od GPT-3.5 i nie ma cenzury

 0