Elon Musk ugiął się w Izraelu. Starlink w Strefie Gazy tylko za zgodą izraelskiego ministra

 Elon Musk ugiął się w Izraelu. Starlink w Strefie Gazy tylko za zgodą izraelskiego ministra

Minister Komunikacji, Shlomo Karhi, ogłosił w poniedziałek, że wykorzystanie jednostek satelitarnych Starlink w Izraelu, w tym w Strefie Gazy, wymaga zgody izraelskiego Ministerstwa Komunikacji.

Elon Musk spotkał się z Benjaminem Netanjahu.

Elon Musk, założyciel Starlink i właściciel X, odwiedził Izrael w związku z wydarzeniami wojennymi w Gazie. Po ataku Hamasu na Izrael 7 października i wybuchu konfliktu, Musk zadeklarował gotowość obsługi swojego systemu internetowego w Strefie Gazy na rzecz organizacji humanitarnych. W odpowiedzi na to oświadczenie Karhi stwierdził, że Izrael "użyje wszelkich dostępnych mu środków, aby z tym walczyć". Musk odpowiedział, że Starlink „przed włączeniem choćby jednego terminala przeprowadzi kontrolę bezpieczeństwa zarówno w rządzie USA, jak i Izraela. Nie jesteśmy aż tak naiwni”, co wydaje się ostatecznie doprowadzić do poniedziałkowego oświadczenia.

Elon Musk zapowiadał udostępnienie sieci Starlink w Strefie Gazy m.in. dla organizacji charytatywnych, co spotkało się ze stanowczym protestem Izraela. Musk w Izraelu doszedł do porozumienia z władzami.

„Elonie Musku, gratuluję osiągnięcia zasadniczego porozumienia z Ministerstwem Komunikacji pod moim kierownictwem. W wyniku tej znaczącej umowy jednostki satelitarne Starlink mogą być eksploatowane w Izraelu wyłącznie za zgodą izraelskiego Ministerstwa Łączności, w tym w Strefie Gazy” – napisał Karhi w X. „Kiedy państwo Izrael walczy z Hamasem – ISIS, to zrozumienie jest niezbędne, podobnie jak dla każdego, kto pragnie lepszego świata, wolnego od zła i wolnego od antysemityzmu, dla naszych dzieci Mam nadzieję, że podczas twojego pobytu w Izraelu będziesz mógł zdobyć cenne informacje, które posłużą jako odskocznia do przyszłych przedsięwzięć, a także poprawią twoje relacje z narodem żydowskim i wartości, które podzielamy z całym światem Witam cię w Izraelu.”

Dzięki ogromnej konstelacji niewielkich satelitów, krążących w niskiej orbicie wokół Ziemi, Starlink oferuje szybki dostęp do internetu praktycznie z każdego miejsca na świecie. To rozwiązanie eliminuje konieczność rozbudowanej infrastruktury lokalnej, wymagając jedynie stosunkowo niewielkiej stacji przekaźnikowej, która nawiązuje łączność z wieloma satelitami. Pierwsze satelity systemu zostały wysłane na orbitę w 2019 roku i od tego czasu regularnie odbywają się kolejne starty.

Co ciekawe, sam Elon Musk niedawno był oskarżany o wspieranie antysemityzmu na swojej platformie X, co spotkało się z odpływem reklamodawców, ale także wytoczeniem procesu w sądzie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Elon Musk ugiął się w Izraelu. Starlink w Strefie Gazy tylko za zgodą izraelskiego ministra

 0