Epic Games nie może przywrócić Fortnite do App Store. Sąd wydał postanowienie

Epic Games nie może przywrócić Fortnite do App Store. Sąd wydał postanowienie

Epic Games i Apple toczą ze sobą otwarty spór już od pewnego czasu, a sprawa związana z wyrzuceniem Fortnite z App Store przez złamanie regulaminu platformy trafiła nawet do amerykańskiego sądu. Deweloperzy odpowiedzialni za battle royala chcieli wymóc na wymiarze sprawiedliwości decyzję nakazującą przywrócenie gry do sklepu, aczkolwiek tak się jednak nie stanie, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Wczoraj sędzia Yvonne Gonzales Rogers podtrzymała wcześniejszą decyzję odmawiając Epic Games uznania roszczeń związanych ze zmuszeniem Apple do przywrócenia Fortnite do App Store. Oznacza to, że wciąż obowiązuje zakaz publikacji przez Epic produkcji na system iOS oraz wspomnianą platformę z aplikacjami. Jeżeli studio chce wrócić musi zmienić zasady funkcjonowania Fortnite.

Sędzia Yvonne Gonzales Rogers podtrzymała wcześniejszą decyzję odmawiając Epic Games uznania roszczeń związanych ze zmuszeniem Apple do przywrócenia Fortnite do App Store. Oznacza to, że wciąż obowiązuje zakaz publikacji przez Epic produkcji na system iOS oraz wspomnianą platformę z aplikacjami.

Muszą więc usunąć z tytułu opcje pozwalające ominąć prowizje Apple i dopiero wtedy będzie można zgłosić battle royala ponownie do App Store. Jednocześnie Epic Games zwyciężył w drugiej bitwie dotyczącej autorskiego Unreal Engine i zgodnie z nakazem gigant z Cupertino nie może zablokować tego silnika. Co ważne jest to trwała już wersja orzeczenia, które początkowo opublikowano miesiąc temu. W udostępnionym oświadczeniu przedstawiciel Epic przyznał, że jest wdzięczny za drugą decyzję, ponieważ Apple nie będzie mogło podjąć działań odwetowych wobec Unreal Engine i osób projektujących gry. Przyznano też, że firma nadal planuje rozwijać rozwiązania dedykowane iOS oraz Mac pod ochroną sądu i chce dążyć do zakończenia monopolistycznego zachowania Apple.

Do werdyktu sądu odniósł się również rzecznik Apple: „Nasi klienci opierają się na bezpiecznym i zaufanym App Store, w którym wszyscy programiści przestrzegają ustanowionych reguł. Jesteśmy wdzięczni, iż sąd uznał, że działania Epic Games nie leżały w najlepszym interesie klientów i że wszelkie kłopoty przez nich napotkane były spowodowane przez nich samych w chwili naruszenia zasad umowy” - stwierdzono w komunikacie. Ciężko ocenić jak teraz zachowa się Epic Games i czy podejmie dalszą walkę przed sądem lub dostosuje się do wymogów producenta iPhone'ów. Twórcy popularnego battle royala postanowili połączyć siły ze Spotify i celem tej współpracy jest lobbing na rzecz zmiany reguł panujących w sklepach z aplikacjami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Epic Games nie może przywrócić Fortnite do App Store. Sąd wydał postanowienie

 0