Epic Games ukarane dużą grzywną w związku z Fortnite. Chodzi o zwodzenie dzieci

Epic Games ukarane dużą grzywną w związku z Fortnite. Chodzi o zwodzenie dzieci

Epic Games, czyli twórcy m.in. Fortnite’a, zostało ukarane wysoką grzywną w wysokości 1,1 miliona euro za naruszenie unijnych przepisów konsumenckich i wywieranie presji na młodych ludzi, aby robili zakupy w grach. 

Decyzję tę podjął holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie praktyk stosowanych przez firmę. ACM stwierdziło, że Epic Games nie przekazało jasnych informacji na temat charakteru zakupów w grach, w szczególności dzieciom. Ten brak przejrzystości doprowadził do tego, że wielu młodych graczy dokonało niezamierzonych zakupów, co stanowiło wyraźne naruszenie unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Organ zauważył także, że praktyki Epic Games miały na celu zachęcanie dzieci do częstych zakupów, co dodatkowo pogłębia problem. 

Decyzję tę podjął holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie praktyk stosowanych przez firmę.

Fortnite cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To zasługa nowego, starego sezonu

Holenderski organ twierdzi, że były to „ciemne wzorce”, które są zabronione w UE. Mówiąc dokładniej, były to frazy „Zdobądź to teraz” lub „Kup teraz”, które popychały młodych ludzi do dokonywania wyborów. Jedna grzywna dotyczy nielegalnej agresywnej praktyki handlowej, która wywołała strach przed utratą korzyści (tzw. FOMO), obliczoną na 562 500 euro. Kolejne 562 500 euro zostanie nałożone na liczniki, które były używane w sklepie z przedmiotami w przypadku przedmiotów, które były nadal dostępne nawet po odliczeniu czasu do zera. Łącznie kara wynosi 1,125 mln euro.

W odpowiedzi Epic Games ogłosiło zamiar odwołania się od tej decyzji. Ta kara stanowi istotne przypomnienie dla twórców gier o znaczeniu przejrzystości i ochrony konsumentów w branży gier. Ponieważ popularność gier online stale rośnie, firmy muszą priorytetowo traktować dobro i bezpieczeństwo finansowe swoich młodych graczy. Decyzja ACM stanowi mocny sygnał, że takie praktyki nie będą tolerowane i że firmy muszą wziąć odpowiedzialność za swoje działania. 

W oświadczeniu dla GameIndustry.biz firma Epic Games zauważyła, że ​​„Wnioski zawarte w decyzji ACM zawierają istotne błędy merytoryczne dotyczące sposobu działania Fortnite i sklepu z przedmiotami. ACM nakazuje wprowadzenie zmian, które spowodowałyby pogorszenie jakości wrażeń dla graczy. Będziemy odwoływać się od tej decyzji. Do czasu rozpatrzenia naszego odwołania gracze w Holandii poniżej 18 roku życia nie będą mogli oglądać ani kupować przedmiotów znajdujących się w sklepie krócej niż 48 godzin, począwszy od 24 maja 2024 r.”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Epic Games ukarane dużą grzywną w związku z Fortnite. Chodzi o zwodzenie dzieci

 0