Ethernet świętuje 50 lat od swojego powstania, kiedy działał z prędkością 2,94 Mbit/s

Ethernet świętuje 50 lat od swojego powstania, kiedy działał z prędkością 2,94 Mbit/s

Ethernet zadebiutował w maju 1973 roku i od tamtego czasu przeszedł znaczną ewolucję. Nie tylko nie jest blisko przejścia na emeryturę, ale wręcz przeciwnie - nadal jest powszechnie stosowany i ma wiele perspektywicznych zastosowań.

Ethernet ma już 50 lat...

50 lat temu, a konkretnie 22 maja 1973 roku, Bob Metcalfe wynalazł Ethernet, rewolucyjną technologię sieciową. Pracując nad udoskonaleniem systemu Aloha, Metcalfe wprowadził wiele innowacyjnych funkcji, takich jak wykrywanie kolizji i nasłuchiwanie przed transmisją danych, co zaowocowało stworzeniem technologii CSMA/CD. Dzięki temu Ethernet radzi sobie doskonale nawet przy wysokim obciążeniu sieci. Pierwsza wersja, wówczas znana jako Alto Aloha Network, została przetestowana w 1973 roku, oferując prędkość transmisji 2,94 Mb/s. Nazwa "Ethernet" została nadana później, aby jasno określić, że jest to system przeznaczony do współpracy tylko z komputerami, dla których został pierwotnie stworzony. Wraz z Davidem Boggs, Metcalfe napisał artykuł na temat Ethernetu w 1976 roku, jednak oficjalne publikowanie standardu nastąpiło dopiero w 1980 roku, a w 1985 roku stał się on standardem sieciowym jako IEEE 802.3.

Idea sieci Ethernet pojawiła się 22 maja 1973 r. w notatce, którą Metcalfe napisał do swoich szefów w Xerox PARC, ośrodku badawczym Palo Alto, znanym z serii przełomowych wynalazków komputerowych. Pięćdziesiąt lat później Ethernet łączy praktycznie każdy laptop i smartfon z internetem.

„To, że Ethernet pozostaje złotym standardem łatwej łączności pół wieku po jego powstaniu, jest świadectwem zarówno prostego genialnego projektu, jak i otwartej, globalnej społeczności, która się wokół niego skupiła” — powiedział Peter Jones, przewodniczący Ethernet Alliance. „Ostatnie pięć dekad przyniosło niezwykłe zmiany, takie jak rozwój mediów społecznościowych, przetwarzania brzegowego, internetu rzeczy, połączonych samochodów i gier online. Ethernet był obecny przez cały ten czas, szybko dostosowując się do nowych aplikacji i środowisk, jednocześnie spełniając obietnicę, że wystarczy go podłączyć i po prostu działa”.

Na przestrzeni lat Ethernet był stopniowo udoskonalany. W 1993 roku pojawiła się możliwość wykorzystania światłowodów zamiast tradycyjnych kabli UTP. W 1995 roku wprowadzono prędkość 100 Mb/s, a trzy lata później, w 1998 roku, powstał wariant umożliwiający prędkość 1000 Mb/s (1 Gb/s). Jednak postęp technologiczny nie zatrzymuje się. Mimo że implementacja elementów obsługujących 10 Gb/s jest kosztowna, można je nawet zainstalować w domowych sieciach, a w sektorze przemysłowym osiągnięto już prędkość 400 Gb/s.

To oznacza, że w ciągu ostatnich 50 lat prędkość Ethernetu wzrosła aż 136 tysięcy razy. Gdyby ten wzrost był ciągły, bez większych skoków, oznaczałoby to średni wzrost prędkości o 27% rocznie. Interesującym faktem jest, że specyfikacje dla Ethernetu o prędkości 800 Gb/s zostały opublikowane trzy lata temu, a obecnie trwają prace nad opracowaniem wariantu osiągającego prędkość 1,6 Tb/s.

Na przestrzeni tych lat, Ethernet znalazł zastosowanie niemal w każdej dziedzinie, nie tylko w domach i firmach. Znalazł swoje miejsce również w kosmosie, gdzie jest używany na stacjach kosmicznych i satelitach. W autonomicznych samochodach służy do komunikacji z czujnikami i kamerami, umożliwiając im przesyłanie danych. Jest również obecny w dronach, zarówno tych wojskowych, jak i przemysłowych.

Ethernet rozwinął się, aby zastąpić protokoły pamięci masowej, a dziś jest podstawą obliczeń o wysokiej wydajności, na przykład w przypadku superkomputera Frontier z HPE Slingshot – obecnie zajmującym pierwsze miejsce wśród najszybszych superkomputerów na świecie. Prawie wszystkie „specjalizowane magistrale” komunikacji danych we wszystkich branżach są zastępowane przez Ethernet — powiedział Mark Pearson, główny technolog HPE Aruba Networking ds. switchy i członek HPE Fellow.

„Ethernet uprościł wszystko. Proste złącza, proste w obsłudze na istniejącym okablowaniu typu skrętka, proste typy ramek, które były łatwe do debugowania, łatwe do enkapsulacji ruchu na nośniku, prosty mechanizm kontroli dostępu” – powiedział Pearson. 

Interesującym faktem jest, że w 2022 roku Bob Metcalfe, twórca Ethernet, został uhonorowany Nagrodą Turinga. Jest to prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie informatyki, uznawane za swojego rodzaju odpowiednik Nagrody Nobla.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ethernet świętuje 50 lat od swojego powstania, kiedy działał z prędkością 2,94 Mbit/s

 0