Everspace - pierwszy early-accessowy crossbuy Microsoftu od dziś na Win 10 PC i Xbox One

Everspace - pierwszy early-accessowy crossbuy Microsoftu od dziś na Win 10 PC i Xbox One

9 dni temu kosmiczna strzelanina Everspace zadebiutowała na Steamie (i GOG) w programie Early Access. Dzisiaj, 23 września, ukaże się na sklepie Microsoftu - zarówno na Xbox One, jak i Windows 10 PC. Interesującym faktem jest to, że Everspace jest pierwszą grą w Game Preview Program (taki odpowiednik Early Access na Xbox), która zarazem trafia do programu Xbox Play Anywhere - czyli kupując którąkolwiek z wersji: Xbox One lub Windows 10 PC zyskujemy licencje na obydwie platformy za jedną cenę. A wraz z tym synchronizację osiągnięć i zapisanych stanów gry. Należy tu zaznaczyć, że wersja na Steam nie zapewni nam takich bonusów.

Już wcześniej co prawda ukazała się w tym samym programie gra We Happy Few, która przy okazji jej pełnoprawnej premiery także wskoczy do Xbox Play Anywhere (tak jak ARK: Survival Evolved), ale Everspace jest pierwszą grą, która jeszcze w fazie beta w pełni integruje się z ekosystemem Microsoftu.

Zobacz także: Ekosystem Microsoftu - Xbox i Windows 10

Game Preview Program, tak jak Early Access na Steamie, oferuje nam pewne tytuły po obniżonych cenach (jest to 25% zniżki) wraz z możliwością grania w ich robocze wersje, które są cyklicznie aktualizowane, póki prace się definitywnie nie zakończą. Wraz z formalnym ukończeniem gry, zakupiona przez nas wersja beta automatycznie staje się wersją finalną. Warto zaznaczyć, że GPP ma pewien atut, którego Early Access nie ma. Każdy tytuł pod jego egidą możemy wypróbować za darmo przez okrągłą godzinę.

Everspace to kosmiczna strzelanina wyłącznie nastawiona na walkę, a nie eksplorację, handel i zbieranie zasobów. Przez to bliżej jest jej takim klasykom jak Rogue Squadron, Colony Wars czy Wing Commander aniżeli serii X, Freelancer czy choćby Elite: Dangerous. Na dodatek gra jest wyłącznie w trybie dla jednego gracza, pozbawiona jakichkolwiek interakcji a'la MMO. Ponadto Everspace będzie zawierać elementy gry "roguelike", czyli m.in. permanentną śmierć - z tym że zachowujemy pieniądze oraz odblokowane plany konstrukcyjne (a tracimy statek i jego wyposażenie). Gra będzie także zawierać warstwę fabularną wraz z audio dialogami.

Everspace zaczęło na Kickstarterze, a projekt wspomogło ponad 10 tysięcy osób, pomagając niemieckiemu studiu Rockfish zebrać kwotę 420 tysięcy Euro (prawie dwukrotnie więcej niż przewidywali jako minimum twórcy). Grę napędza Unreal Engine 4 - najnowsza wersja silnika graficznego Epic Games, która pomimo jej niezależnego statusu umożliwia uzyskanie bardzo ładnej grafiki.

Finalna wersja Everspace ukaże się w pierwszym kwartale 2017 i znajdziemy w niej dodatkowo tryb Hardcore Mode gdzie po śmierci tracimy absolutnie wszystko, a także będzie obsługiwała VR. Cena obecnie wynosi €29,99 jeśli zdecydujemy się na którąkolwiek z wersji Early Access / Preview Program, a jeśli zignorujemy tę opcję i kupimy grę dopiero na premierę, wtedy będziemy musieli wydać €39,99.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Everspace - pierwszy early-accessowy crossbuy Microsoftu od dziś na Win 10 PC i Xbox One

 0