EVGA wprowadzi GeForce RTX 3090 iCX3 z taktowaniem 2,1 GHz+. Ampere ma jednak spory potencjał OC?

EVGA wprowadzi GeForce RTX 3090 iCX3 z taktowaniem 2,1 GHz+. Ampere ma jednak spory potencjał OC?

W ubiegłym tygodniu widzieliśmy sporo autorskich projektów kart graficznych z rodziny GeForce RTX 3000,jednak ewidentnie NVIDIA zabroniła partnerom ujawniać zbyt wielu informacji i kluczowych specyfikacji, do czasu zniesienia embrargo. Mimo wszystko w sieci można było dostrzec specyfikacje niektórych układów, które zostały przemycone, lub przeoczone przez marketingowców. Przykładowo Palit będzie oferował zwykłe modele Gaming Pro oraz drugie z dopiskiem OC - a różnicą między nimi jest marne 30 MHz w taktowaniu rdzenia. Czy warto dopłacać do wersji OC? Odpowiedź jest oczywista. Oferta Palita zaczęła wyglądać jeszcze gorzej, gdy zaprezentowano oficjalne zegary boost wersji Founders Edition. Widać, że taktowanie boost w GeForce RTX 3090 i 3080 FE wynosi odpowiednio 1,70 GHz, 1,71 GHz i 1,73 GHz, a u Palita w wersji OC odpowiednio 1725 MHz i 1740 MHz. Widać tutaj, że te autorskie karty nie będą zbyt atrakcyjne, chyba że będą tanie, ale przeczy temu Gaming i OC w nazwie.

Początkowe informacje sugerowały, że karty Ampere mogą nie osiągać wysokich taktowań (oferta  Palita z kategorii OC). EVGA i Zotac zmieniają teraz obraz sytuacji.

Niskie taktowania boost w kartach niereferencyjnych, ogromne radiatory i nowe gniazda zasilania wywołały spekulacje, że seria RTX 3000 nie będzie się nadawać do podkręcania. Oczywiście wiele osób spyta, po co podkręcać takie potwory, wiadomo jednak, że wydajności nigdy dość. Najnowsze informacje przekazane przez EVGA i Zotac dostarczają jednak odrobinę optymizmu i wskazują, że w Ampere będzie drzemać potencjał do overlockingu. W sieci pojawiły się interesujące informacje na temat EVGA GeForce RTX 30 z technologią iCX3. Na materiale filmowym widać panel kontrolny EVGA Precision Game Bar działający z kartą EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 (Ultra). Oprogramowanie zgłasza OC na poziomie 2,105 GHz, przy 1100 mV i temperaturze GPU na poziomie 35°C (czyli w stanie spoczynku). Istnieje jednak możliwość, że obraz jest wymysłem pracownika EVGA, a nie faktycznym zrzutem ekranu.

Serwis VideoCardz dodatkowo zauważył, że Zotac udostępnił zrzut ekranu swojego panelu sterowania OC z komputera wyposażonego w kartę FireStorm RTX 3080. Tutaj nie ma mowy o żadnej pomyłce, czy kłamstwie, ponieważ widać doskonale procesor graficzny przetaktowany do 1,933 GHz, z 40% prędkością wentylatora i temperaturą GPU 45°C. Już za kilka dni przekonamy się jakie naprawdę są możliwości nowych i póki co świetnie wyglądających nowych kart z serii 3000. Bicie rekordów podkręcania i wydajności potrwa jednak z pewnością nieco dłużej, a cała zabawa rozpocznie się wraz z wypuszczeniem dedykowanych bloków wodnych i niestandardowych rozwiązań chłodzących.

Pokaż / Dodaj komentarze do: EVGA wprowadzi GeForce RTX 3090 iCX3 z taktowaniem 2,1 GHz+. Ampere ma jednak spory potencjał OC?

 0