Exynosy mają problem? Układy MediaTek możliwe w przyszłorocznych flagowcach Samsunga

Exynosy mają problem? Układy MediaTek możliwe w przyszłorocznych flagowcach Samsunga

Jeśli pamiętacie tak zamierzchłe czasy jak 2011 rok, to możecie kojarzyć, że w przypadku wydanego wtedy flagowego smartfona Galaxy S2, Samsung wykorzystywał trzy różne SoC (standardowy układ Qualcomm, autorskiego Exynosa, ale również rozwiązanie od Texas Instruments). Jak wynika z najnowszych przecieków, taka sytuacja może powtórzyć się w przyszłym roku, kiedy to trzecie miejsce może zająć układ Dimensity firmy MediaTek, która pod względem wydajności coraz bardziej zbliża się do oferty Qualcomm.

Samsung przez lata trzymał się Qualcomm i własnych układów mobilnych Exynos, jeśli chodzi o flagowe telefony, jednak koreański gigant technologiczny korzysta z procesorów MediaTek Dimensity w wielu telefonach niższej klasy. Teraz zaś w sieci pojawiła się plotka, że niedługo spodziewać możemy się, iż średniej klasy lub flagowe telefony Samsunga też będą napędzane przez SoC z rodziny Dimensity.

Podobno przyszłoroczne flagowe telefony Samsunga mogą być napędzane przez SoC MediaTek z rodziny Dimensity.

Jak podaje BusinessKorea, Samsung rozważa pomysł wykorzystania chipsetów MediaTek dla Galaxy S22 FE i w niektórych wariantach Galaxy S23. Firma może wykorzystać procesory MediaTek w połowie wszystkich smartfonów Galaxy S22 FE, a także we wszystkich telefonach Galaxy S23, które będą sprzedawane na rynku azjatyckim.

Na ten moment nie jest jasne, czy Samsung miałby korzystać z mniejszej liczby chipsetów Exynos w swoich telefonach w wyniku sięgnięcia po produkty MediaTek, ale ta ostatnia firma szukała możliwości zwiększenia swojego udziału w rynku w kilku regionach i taka współpraca z koreańskim gigantem byłaby dla niej wymarzoną okazją. Nie da się zaś ukryć, że Exynosy nie cieszą się najlepszą opinią wśród użytkowników i choć Exynos 2200 miał być punktem zwrotnym i zapowiadany był jako przełomowy SoC (choćby za sprawą wykorzystania GPU od AMD), to jednak ostatecznie uznawany jest raczej za rozczarowanie. 

Już wcześniejsze plotki sugerowały, że Samsung zamierza wykorzystać chipset MediaTek Dimensity 9000 w telefonie z wyższej półki. Z licznych doniesień wynika zaś, że Dimensity 9000 nie odstaje wyraźnie wydajnością od Snapdragona 8 Gen1 i już napędza telefony takie jak Red K50 Pro i Oppo Find X5 Pro. Niewykluczone jest więc, że Samsung może zrezygnować z Exynosów i w przyszłości  zastąpić je układami Dimensity, aby zapewnić bardziej spójne wrażenia między modelami sprzedawanymi w różnych regionach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Exynosy mają problem? Układy MediaTek możliwe w przyszłorocznych flagowcach Samsunga

 0