Fabryka Sony składa PS4 w zaledwie 30 sekund i to przy pomocy tylko 4 ludzi

Fabryka Sony składa PS4 w zaledwie 30 sekund i to przy pomocy tylko 4 ludzi

Fakt, że roboty w coraz większym stopniu wykorzystywane są w procesie produkcyjnym, nierzadko kosztem stanowisk wcześniej zarezerwowanych dla ludzi, nie jest żadną tajemnicą i trend ten postępuje od lat. Nie zmienia to faktu, że możliwości maszyn w tym zakresie potrafią być naprawdę imponujące, czego dobrym przykładem jest jedna z fabryk Sony, gdzie tworzone są konsole PlayStation 4. Linia montażowa potrafi ukończyć składanie w pełni funkcjonalnej konsoli w zaledwie 30 sekund i w cały proces zaangażowanych jest tylko czterech ludzkich pracowników. Jak podaje Nikkei Asian Review, rzeczona fabryka, działająca w ramach oddziału produkcyjnego Sony (Sony Global Manufacturing & Operations), znajduje się na obrzeżach Kisarazu, po drugiej stronie wybrzeża Tokio.

Linia montażowa potrafi ukończyć składanie w pełni funkcjonalnego PS4 w zaledwie 30 sekund i w cały proces zaangażowanych jest tylko czterech ludzkich pracowników.

 

W ośrodku tym znajduje się mierząca przeszło 30 metrów linia montażowa dla PlayStation 4, która sfinalizowana została w 2018 roku. Proces składania konsol wykonywany jest niemal w całości przez roboty i wspomagany jest tylko przez czterech ludzi zaangażowanych bezpośrednio - dwóch wykłada płyty główne na linię i dwóch pakuje gotowe urządzenia. Fabryka w Kisarazu posiada 32 roboty dostarczone przez firmę Mitsubishi Electric, z czego 26 oddelegowanych jest całkowicie do mocowania kabli, taśm i innych elastycznych elementów znajdujących się w konsoli. Jest to o tyle imponujące, że większość robotów nie radzi sobie z tego typu elementami, dlatego przeważnie zajmują się nimi ludzie. Elastyczny płaski kabel w PS4 dla przykładu wymaga, by jedno rmię robota go trzymało, a drugie skręcało. Kable następnie muszą być wpięte we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą.     

„Prawdopodobnie nie ma drugiej takiej fabryki, gdzie roboty są w stanie pracować w ten sposób” - stwierdził jeden z inżynierów pracujących na miejscu. „Połączenie ludzkiej i robotycznej pracy jest skrupulatnie optymalizowane z naciskiem położonym na zwrot inwestycji” - dodał pracownik Sony. Na chwilę obecną nie wiemy, czy bardziej złożone PlayStation 5 również produkowane będzie w ten sposób, gdzie montaż konsoli potrwa tylko 30 sekund, dzięki w dużej mierze zautomatyzowanemu procesowi. Jeśli producent będzie jednak chciał dostarczyć odpowiednią ilość konsol na premierę, to zapewne będzie starał się w jak największym stopniu zoptymalizować produkcję.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fabryka Sony składa PS4 w zaledwie 30 sekund i to przy pomocy tylko 4 ludzi

 0