Facebook i Instagram na celowniku Komisji Europejskiej. Meta Platforms grozi ogromna kara finansowa

Facebook i Instagram na celowniku Komisji Europejskiej. Meta Platforms grozi ogromna kara finansowa

Meta, firma, do której należy Facebook i Instagram ma kolejne kłopoty w Europie. Unia Europejska wszczęła bowiem oficjalne dochodzenie w sprawie amerykańskiego przedsiębiorstwa oraz jego platform społecznościowych.

Komisja Europejska oficjalnie wszczęła dochodzenie w sprawie Meta i jej produktów, w szczególności Facebooka i Instagrama, aby sprawdzić, czy naruszyła ona ustawę o usługach cyfrowych (DSA) w obszarach związanych z ochroną nieletnich. KE w komunikacie prasowym wyraziła zaniepokojenie tym, że Facebook i Instagram nie robią wystarczająco dużo, aby chronić zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci korzystających z aplikacji.

Komisja Europejska sprawdzi, czy Facebook i Instagram nie dostosowały swoich algorytmów do celowego uzależnienia dzieci od swoich platform.

Facebook i Instagram na celowniku Komisji Europejskiej. Meta Platforms grozi ogromna kara finansowa
 

UE wyraża swoje szczególne zaniepokojenie algorytmami platform, ponieważ mogą one powodować „efekt króliczej nory”, który prowadzi do uzależnień behawioralnych u dzieci. Ponadto Komisja jest zaniepokojona wdrożeniem przez Meta weryfikacji wieku na obu platformach.

Mówiąc prościej, Komisja oskarża Facebooka i Metę o posiadanie algorytmów powodujących uzależnienia behawioralne u dzieci, co sprawia, że nie mogą się one obyć bez social mediów i muszą cały czas być aktywni na Facebooku oraz Instagramie.

W ramach dochodzenia zostanie ocenione, czy Meta robi wszystko, co w jej mocy, aby chronić dzieci przed trawieniem nieodpowiednich treści i czy nie modyfikuje celowo swojego algorytmu w celu promowania uzależnienia.

Jaką karę może ponieść Meta Platforms jeżeli zostanie uznane, że doszło do złamania zasad DSA? Wtedy Komisja Europejska na firmę karę w wysokości do 6% jej światowych przychodów, co stanowiłoby miliardy dolarów. W 2022 r. całkowite przychody Meta wyniosły 131,9 miliardów dolarów, z czego 6% to prawie 8 miliardów dolarów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook i Instagram na celowniku Komisji Europejskiej. Meta Platforms grozi ogromna kara finansowa

 0