Facebook podaje przyczyny 6-godzinnej awarii swoich serwisów. Zuckerberg stracił miliardy

Facebook podaje przyczyny 6-godzinnej awarii swoich serwisów. Zuckerberg stracił miliardy

Facebook napisał na swoim blogu, że sześciogodzinna awaria, która spowodowała wyłączenie go wraz z Instagramem, Messengerem, Whatsapp i OculusVR, była wynikiem zmiany konfiguracji routerów, a nie włamania lub próby uzyskania dostępu do danych użytkownika. 

Wyjaśnienie nie podaje zbyt wielu szczegółów, ale wydaje się, że komputery Facebooka nie były w stanie ze sobą rozmawiać — Facebook twierdzi, że „to zakłócenie ruchu sieciowego miało kaskadowy wpływ na sposób komunikowania się naszych centrów danych, wstrzymanie naszych usług”. Dyrektor generalny Mark Zuckerberg przeprosił za zaistniałą sytuację, kiedy platformy zaczęły wracać do życia. „Przepraszam za dzisiejsze zakłócenia — wiem, jak bardzo polegacie na naszych usługach, aby pozostać w kontakcie z ludźmi, na których Wam zależy”.

Facebook napisał na swoim blogu, że sześciogodzinna awaria była wynikiem zmiany konfiguracji routerów, a nie włamania.

Facebook podaje przyczyny 6-godzinnej awarii swoich serwisów. Zuckerberg stracił miliardy

Awaria rozpoczęła się około godziny 16:40 czasu polskiego w poniedziałek i doprowadziła do powszechnych problemów w firmie. To była najgorsza awaria Facebooka od 2019 roku, kiedy to strona nie działała przez ponad 24 godziny. Pracownicy nie mogli łączyć się ze sobą na firmowych forach dyskusyjnych, a niektórzy przyznali nawet, że do komunikacji używali dostarczonych do pracy kont e-mail w programie Outlook. Wydaje się, że problemy zaczęły się od rutynowej aktualizacji BGP, która nie poszła zgodnie z planem, usuwając informacje o routingu DNS, których Facebook potrzebuje, aby umożliwić innym sieciom znalezienie jego witryn.

Co ciekawe, awaria Facebooka nastąpiła dzień przed tym, jak Frances Haugen miała zeznawać przed Kongresem na temat swoich doświadczeń w firmie. Haugen, była menedżer produktu Facebooka, która pracowała w grupie ds. Integralności Obywatelskiej, udostępniła reporterom Wall Street Journal skarbnicę wewnętrznych dokumentów Facebooka. Powiedziała w niedzielę 60 Minutes, że Facebook „płaci za swoje zyski naszym bezpieczeństwem”.

Demaskacja Haugen i awaria Facebooka sprawiły, że majątek osobisty Marka Zuckerberga spadł w ciągu kilku godzin o ponad 6 miliardów dolarów, co spowodowało spadek o jedno miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie (zaraz za Billem Gatesem). Sytuacja ta doprowadziła do wyprzedaży akcji giganta mediów społecznościowych, których ceny spadły w poniedziałek o 4,9%, a od połowy września zaliczyły spadek o 15%.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook podaje przyczyny 6-godzinnej awarii swoich serwisów. Zuckerberg stracił miliardy

 0