Facebook przechodzi na procesory EPYC. Akcje AMD szybują w górę

Facebook przechodzi na procesory EPYC. Akcje AMD szybują w górę

Akcje AMD zyskują na wartości po premierze nowych procesorów EPYC oraz pozyskaniu nowych klientów. Do grona odbiorców procesorów EPYC dołącza teraz gigant mediów społecznościowych.

Ceny akcji AMD wzrosły o ponad 10%, co jest efektem oświadczenia Facebooka o wdrożeniu procesorów EPYC w swoich centrach danych. Tym samym gigant społecznościowy dołącza do innych kolosów z branży takich jak Amazon (AWS) i Alphabet (Google Cloud), którzy będą korzystać z rozwiązań od AMD. Jest to kolejny ważny krok w coraz szybszym spychaniu Intela i pozyskiwaniu coraz większych udziałów w rynku serwerowym. Co więcej, Microsoft również będzie używać procesorów EYPC w swojej usłudze w chmurze Azure, a AMD stworzy niestandardowe układy specjalnie dla Microsoftu, które będą wyróżniać się dodatkową pamięcią.

Facebook zapowiedział wdrożenie nowych procesorów EPYC w swoich centrach danych, a Microsoft złożył zamówienie na niestandardowe wersje ze zwiększoną pamięcią. Wraz z tą zapowiedzią wartość akcji firmy skoczyła w górę o ponad 10%.

Ostatnie miesiące są bardzo sprzyjające AMD, zwłaszcza w sektorze procesorów. W ciągu ostatniego półrocza  ceny akcji AMD wzrosły o ponad 75% i to z pewnością nie koniec. Firma zdobywa kolejne przyczółki i w tym tempie może wkrótce zdobyć większą część rynku. Producent właśnie zapowiedział nowe procesory Epyc Genoa, które już w 2022 roku dostarczą 96 rdzeni w procesie 5 nm od TSMC, a rok później ma pojawić się Bergamo, który przyniesie 128 rdzeni ze zoptymalizowaną na zastosowania chmurowe architekturą Zen 4c.

AMD zapowiedziało również nowe procesory Epyc Milan-X, które będą posiadać aż 765 MB pamięci podręcznej L3. Taką ilość udało się osiągnąć dzięki  wprowadzeniu V-Cache. 3D V-Cache wykorzystuje nowatorską technikę, która zapewnia dodatkowe 64 MB pamięci podręcznej SRAM 7 nm ułożonej pionowo na chipsetach obliczeniowych. Nowe chipy będą dostępne w co najmniej 16-, 32- i 64-rdzeniowych wariantach i zapewnią około 66% większą moc obliczeniową od obecnych chipów Milan w obciążeniach serwerowych, takich jak Synopsys VCS. To ogromny skok w wydajności procesora dla każdej firmy, która potrzebuje dużych pojemności pamięci L3.

W zeszłym miesiącu dyrektor generalny AMD, Lisa Su, powiedziała, że ​​sprzedaż chipów do centrów danych podwoiła się w ciągu ostatniego kwartału, a dział ten odpowiada za 20% sprzedaży firmy. Chipy do centrów danych są częścią segmentu AMD, który w ostatnim kwartale odnotował 1,9 miliarda dolarów sprzedaży, co oznacza wzrost o 69% rok do roku. Su powiedziała w poniedziałek, że dodatkowe szczegóły dotyczące jej partnerstwa z Meta (Facebook) zostaną omówione jeszcze w tym tygodniu podczas szczytu Open Compute Project.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook przechodzi na procesory EPYC. Akcje AMD szybują w górę

 0