AMD zapowiada procesory Genoa i Bergamo. Do 128 rdzeni Zen 4c w procesie 5 nm od TSMC

AMD zapowiada procesory Genoa i Bergamo. Do 128 rdzeni Zen 4c w procesie 5 nm od TSMC

AMD ujawniło część swoich planów na najbliższe lata i zamierza wprowadzić na rynek potężne procesory do stacji roboczych i centrów danych. Największe jednostki będą oferować nawet 128 rdzeni.

Podczas wczorajszej prezentacji AMD przedstawiło plany rozwoju swoich procesorów Epyc czwartej generacji. Nowe układy HPC są przeznaczone do zastosowań w przedsiębiorstwach i centrach danych, a do grona klientów odbiorców Epyc obok firm takich jak Microsoft (Azure), Amazon (AWS) i Alphabet (Google Cloud) dołącza Meta (Facebook). Gigant społecznościowy będzie jedną z pierwszych firm, która skorzysta z nowych procesorów, które mają oferować dwukrotnie większa gęstość i efektywność energetyczną, przy 1,25-krotnym wzroście wydajności.

AMD zapowiedziało wprowadzenie procesorów Epyc 4. generacji Genoa i Bergamo. Nowości zaoferują odpowiednio 96 i 128 rdzeni wraz z obsługą DDR5 i PCIe 5.0.

Pierwszy z zapowiadanych układów nosi nazwę kodową "Genoa" i powstał z myślą o wymagających zastosowań obliczeniowych ogólnego przeznaczenia. Procesor Genoa będzie posiadać 96 rdzeni Zen 4 i zostanie wyprodukowany przez TSMC w procesie 5 nm. Układ będzie również wspierał pamięci DDR5 oraz PCIe 5.0. Opóźnienia w łańcuchach dostaw spowodowały opóźnienia i premierę przesunięto z tego roki na 2022 rok. Lisa Su nie ujawniła jednak żadnej konkretnej daty, jednak skoro rozsyłane są już próbki inżynieryjne, premiera jest bardzo blisko.

Drugi z układów to "Bergamo", który powstał z myślą o centrach danych i aplikacjach w chmurze. Procesor będzie ponownie produkowany przez TSMC w procesie 5 nm, jednak układ otrzyma optymalizacje specjalne do zastosowań chmurowych. AMD wdraża usprawnioną architekturę Zen 4c, która choć jest funkcjonalnie taka sama jak Zen 4, to wprowadzono tutaj optymalizację hierarchii pamięci podręcznej, aby umożliwić wyższą gęstość rdzeni/wątków. Bergamo oferuje aż 128 rdzeni Zen 4 wraz z obsługą DDR5, PCIe 5.0, CXL 1.1, RAS oraz Infinity Guard. Lisa Su obiecuje przełomową wydajność na socket już w 2023 roku, kiedy Bergamo trafi na rynek.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zapowiada procesory Genoa i Bergamo. Do 128 rdzeni Zen 4c w procesie 5 nm od TSMC

 0