Facebook to... nienawiść, nękanie i problemy psychiczne. Takie to social media

Facebook to... nienawiść, nękanie i problemy psychiczne. Takie to social media

Platformy społecznościowe służą nie tylko do kontaktów i wymiany poglądów, ale również do szerzenia nienawiści, a nawet grożenia innym. Najsłabiej w zestawieniu wypada jeden serwis.

W związku z poczuciem anonimowości w internecie część ludzi myśli, że może bezkarnie łamać zasady. W związku z tym wykorzystują platformy społecznościowe takie jak Facebook do szerzenia nienawiści i kierowania gróźb. Według Global Witness najgorzej pod względem nękania w sieci wypada Facebook.

Meta pod lupą – aktywiści zwracają uwagę na problem prześladowań w sieci

W ostatnich latach władze oraz organizacje zaczęły zwracać większą uwagę na negatywne skutki korzystania z mediów społecznościowych, w tym na problem prześladowania. Według organizacji non-profit Global Witness, która monitoruje przemoc wobec obrońców środowiska, około 90% badanych osób miało do czynienia z jakimś rodzajem prześladowania związanym z ich działalnością na platformach należących do Meta.

Meta Platforms

Jak się okazuje, to Facebook jest najbardziej problematycznym serwisem pod względem nękania, a zaraz za nim znajdują się X, WhatsApp oraz Instagram. Prześladowania nakierowane są głównie na aktywistów, którzy często otrzymują groźby, w tym nawet śmierci, oraz spotykają się z poniżającym językiem i rozpowszechnianiem fałszywych informacji.

Jak pokazują wyniki ankiety, ponad 70% osób uważa, iż nękanie w sieci prowadzi do zagrożeń w prawdziwym świecie. Global Witness przeprowadziło ankietę wśród około 200 obrońców środowiska w okresie od listopada 2024 do marca 2025 roku.

Ponad połowa respondentów spotkała się z prześladowaniem na Facebooku, około 36% na WhatsAppie, a około 20% na Instagramie.

Potrzebne są regulacje

Global Witness domaga się, aby firmy takie jak Meta podjęły działania mające na celu walkę z nękaniem w internecie.

Aktywiści apelują o wprowadzenie regulacji dotyczących moderowania treści i regularnego sprawdzania skuteczności systemów zapobiegających nadużyciom. Zwracają także uwagę na rolę algorytmów, które mogą pogłębiać ten problem, oraz na pilną potrzebę reformy w celu ograniczenia powszechnego nękania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook to... nienawiść, nękanie i problemy psychiczne. Takie to social media

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł