Facebook, Twitter i Google szykują się na dezinformacyjną wojnę

Facebook, Twitter i Google szykują się na dezinformacyjną wojnę

Pandemia COVID-19 to w tym roku najważniejsze wydarzenie, które jest obiektem licznych spekulacji. Walczyć z tym w dalszym ciągu zamierzają Facebook, Twitter oraz Google szykujący się na nadejście kolejnej fali nieprawdziwych informacji związanych ze szczepionką na koronawirusa. Trójka gigantów technologicznych będzie współpracować z grupami naukowców oraz agencjami rządowymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach, Hiszpanii, Argentynie, Afryce oraz Kanadzie, by stworzyć skuteczny system reagowania na tego rodzaju fake newsy. "Fala złych informacji związanych ze szczepionką na COVID-19 może podważyć zaufanie do medycyny, która w tym czasie odgrywa kluczową rolę. Ten projekt jest próbą wyciągnięcia wniosków z poprzedniej masy nieprawdziwych wiadomości obecnych czy to podczas pandemii, czy wyborów. Chcemy być gotowi do powstrzymania następnego tego rodzaju kryzysu, gdy się pojawi" - pisze Full Fact w komunikacie prasowym.

Facebook, Twitter i Google podejmują się współpracy z grupami naukowców oraz ze światowymi agencjami rządowymi w celu skutecznej walki z kolejną falą dezinformacji dotyczących szczepionki na COVID-19.

Facebook, Twitter i Google szykują się na dezinformacyjną wojnę

Platformy internetowe podjęły już działania wymierzone w teorie spiskowe związane z koronawirusem. Facebook zakazał udostępniania na stronie reklam zniechęcających do szczepień i promował materiały związane ze szczepionkami przeciw grypie. Podobnie postępuje YouTube, aczkolwiek jednocześnie platforma stwierdziła, że odmówi kasowania filmów, które wyrażają tylko "ogólne obawy". Twitter także podjął kroki mające propagować wyłącznie sprawdzone informacje o COVID-19, choć nie rozprawił się konkretnie z rozmaitymi teoriami spiskowymi, jakie urosły wokół pandemii w tym szczepionek. Niestety dezinformacja nie tylko w kwestii szczepionek, ale też szregu innych dziedzin życia nieustannie szerzy się w sieci od lat pomimo walki podejmowanej przez różne grupy.

Podjęcie współpracy przez trójkę konkurentów ze sprawdzającymi fakty światowymi agencjami rządowymi wydaje się odpowiednim krokiem. Miejmy nadzieję, że przyniesie ona efekt szczególnie w chwili pojawienia się szczepionki na koronawirusa, kiedy liczba teorii spiskowych będzie równie wysoka, a może nawet większa. Warto wspomnieć, że w walce z fake newsami może wspomóc Facebooka sztuczna inteligencja, która nadaje priorytet postom oczekującym w kolejce do weryfikacji przez zespół moderatorów. Przytoczona metoda sprawia, że system używa kilku algorytmów opartych na uczeniu maszynowym, żeby nadać treściom odpowiedni priorytet, zaś całość opiera się na kwestii ich rozprzestrzeniania, dotkliwości oraz prawdopodobieństwa tego, że łamią regulamin.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook, Twitter i Google szykują się na dezinformacyjną wojnę

 0