Facebook usuwa profile atakujące Polaków. Kto odpowiada za szerzenie dezinformacji?

Facebook usuwa profile atakujące Polaków. Kto odpowiada za szerzenie dezinformacji?

Facebook kontynuuje walkę z dezinformacją i usuwa z platformy profile oskarżające Polaków o rasizm. Za rozpowszechnianie tych informacji stała strona białoruska.

Jak informuje serwis Wirtualne Media, Meta Platforms do której należy Facebook skasował z popularnej platformy społecznościowej fałszywe profile oraz grupy, które publikowały posty o złym traktowaniu przez polskich obywateli migrantów z Bliskiego Wschodu, a także nawołujących do protestów przeciwko rządowi Polski. Za udostępnianie tej treści odpowiada białoruskie KGB, ale nie tylko. Czwartkowy raport Facebooka ujawnił, iż w działalność cyberszpiegowską i operacje wywierania ukrytego wpływu online zaangażowano powiązane z władzami Federacji Rosyjskiej i Białoruskiej podmioty. Obejmowało to głównie wszelkie zagadnienia związane z ukraińskim przemysłem telekomunikacyjnym oraz tamtejszym i światowym sektorem energetycznym i obronnym.

Meta Platforms skasowała z Facebooka profile i grupy oskarżające Polaków o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu.

Działalność swym zasięgiem objęła również dziennikarzy i działaczy z Rosji oraz innym miejsc na świecie. Co ważne operacje nasiliły się na krótko przed rosyjskim atakiem na Ukrainę. Meta Platforms wykryła, a następnie skasowała skoordynowaną działalność powiązaną z białoruskim KGB, którego profile zaczęły publikować w językach polskim oraz angielskim wiadomości o poddaniu się armii ukraińskiej bez walki i ucieczce przywódców kraju. Wcześniej dużą uwagę poświęcono na oskarżaniu Polaków o złe traktowanie osób przybywających pod polską granicę z Bliskiego Wschodu. Dodatkowo 14 marca na Facebooku zorganizowano wydarzenie, w którym nawoływaniu do antyrządowych protestów.

Serwis skasował też sieć powiązań ludzi pochodzących z regionu Ługańska na Ukrainie promujących prorosyjskie komentarze W Ukrainie i na Kaukazie. Warto wspomnieć, że w algorytmie Facebooka wykryto błąd, który doprowadził do szerzenia dezinformacji. Tajemniczy, nieokreślony bliżej bug obejmował kanał informacyjny platformy i został opisany przez pracowników jako "poważna awaria rankingu". Chodzi o narzędzie mające za zadanie obniżyć ranking treści uznanych za dezinformację oraz innych kontrowersyjnych treści. Pod koniec ubiegłego roku liczba wyświetleń tego rodzaju treści wzrosła o 30%.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook usuwa profile atakujące Polaków. Kto odpowiada za szerzenie dezinformacji?

 0