Facebook zatrudnia głównego projektanta układów Google

Facebook zatrudnia głównego projektanta układów Google

Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, jakoby Facebook przygotowywał własne procesory i najnowsze doniesienia z obozu społecznościowego giganta zdają się potwierdzać ten scenariusz.

Jak podaje agencja Bloomberg, firma Marka Zuckerberga zatrudniła właśnie jednego z wiodących projektantów układów scalonych Google. Shahriar Rabii z miejsca otrzymał stanowisko nowego wiceprezesa i szefa nowego działu odpowiedzialnego za chipy, który uformowany został w kwietniu tego roku i zajmować może się opracowywaniem procesorów zasilających serwery, ale również urządzenia konsumenckie (przynajmniej taki scenariusz sugerowały wcześniejsze przecieki). Facebook zdaje się tu podążać za większym trendem, który ostatnio panuje w branży - coraz więcej firm stawia bowiem na autorskie rozwiązania, zamiast polegać jedynie na produktach takich gigantów jak Intel czy Qualcomm. Dla przykładu, Apple projektuje własne układy dla produktów iOS od niemal dekady, a ostatnio postanowiło przerzucić się nawet na autorskie mobilne GPU, projektuje wyspecjalizowane jednostki do realizacji kontentych zadań (np. w zakresie sztucznej inteligencji), a w 2020 roku planuje podobno zastąpić procesory Intela w swoich komputerach chipami stworzonymi przez siebie. W podobnym kierunku podąża wiele innych firm, szczególnie w segmencie mobilnym (Huawei czy Xiaomi) czy nawet Amazon, który według nieoficjalnych doniesień wystartował z nową inicjatywą mającą na celu stworzenie autorskich układów przygotowywanych z myślą o sztucznej inteligencji (te trafić mają choćby do inteligentnych głośników z serii Echo).

Shahriarim Rabii dotychczas zajmował się projektowaniem układów dla Goole (choćby Visual Core), a teraz stanowić ma ważne ogniwo Facebooka, który chce mocniej skoncentrować się na sprzęcie. 

Facebook zatrudnia głównego projektanta układów Google

Google z kolei produkuje własne chipy Visual Core dla smartfonów Pixel i to właśnie Shahriar Rabii przewodził zespołowi, który odpowiedzialny był za ich opracowanie. U nowego pracodawcy jego zadaniem nie będzie raczej przygotowanie procesorów wykorzystywanych w smartfonach (chyba że Facebook szykuje jakąś niespodziankę), ale z licznych doniesień wiadomo, że koncern zamierza jeszcze mocniej koncentrować się na własnym hardwarze, który zasilany może być autorskimi procesorami. Dla przykładu, wypuszczony niedawno headset VR Oculus Go obecnie bazuje na układach Qualcomm, ale przyszłe modele mogą już otrzymać układy Facebooka. Poza tym, firma przygotowywać ma również własne głośniki w stylu Echo Show, gdzie autorskie rozwiązanie również może przynieść wymierne korzyści. Nie można również zapomnieć o sztucznej inteligencji, która wykorzystywana jest przez serwis społecznościowy do rozpoznawania mowy nienawiści, fałszywych kont, fake newsów czy groźnych treści. Obecnie do tych celów Facebook wykorzystuje zmodyfikowane GPU od firm trzecich (np. NVIDII) i tutaj również zastosowanie może znaleźć specjalistyczna jednostka opracowana do tych celów. Na razie jednak to tylko dywagacje i czas pokaże, jak koncern wykorzysta świeżo nabyty talent.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebook zatrudnia głównego projektanta układów Google

 0