Facebooka czekają kolejne kłopoty? UE może ukarać firmę finansowo

Facebooka czekają kolejne kłopoty? UE może ukarać firmę finansowo

Facebook dopiero co zdążył odrobinę ochłonąć po największej tegorocznej aferze związanej z Cambridge Analytica, a już nadchodzi dla niego następny ciężki okres. Komisja Europejska rozważa bowiem nałożenie na amerykańskiego giganta sankcji finansowych za brak poprawek w warunkach świadczenia usług, o co został poproszony przez władze Unii już jakiś czas temu. O dziwo firma Marka Zuckerberga w lutym tego roku wprowadziła kilka modyfikacji, lecz dla Unii Europejskiej nie są one wystarczające i nie obejmują wszystkich wyznaczonych punktów. Popularny portal społecznościowy, podobnie jak Twitter, nie informuje choćby o sposobie, w jaki ze strony usuwane są treści, a brakuje również konkretnych warunków przy rozwiązywaniu umów. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości, Viera Jourova, stwierdziła na czwartkowej konferencji, że choć władze UE prowadzą z Facebookiem dialog, to owoce rozmów są niewystarczające, a ich cierpliwość właśnie została wyczerpana.

Jeśli Facebook nie dostosuje swoich warunków świadczenia usług do przepisów europejskich, komisja może nałożyć na popularny portal karę finansową.

Facebooka czekają kolejne kłopoty? UE może ukarać firmę finansowo

Unia Europejska pragnie, by klienci mieli lepsze możliwości, jeśli chodzi o wycofywanie się z transakcji online. Jeżeli więc Facebook nie wprowadzi koniecznych zmian, odpowiednie europejskie organy mają prawo ukarać niepokorną firmę. Oczywiście finalnie zapewne do nałożenia sankcji nie dojdzie, ponieważ Amerykanie naniosą wymagane poprawki, aczkolwiek nie wiemy, kiedy dokładnie to nastąpi. Warto wspomnieć, że Komisja Europejska lubi karać firmy technologiczne, czego idealnym przykładem jest Google i kwota 4,34 miliarda dolarów, jaką koncern musiał wypłacić z konta za praktyki monopolistyczne związane ze swoją przeglądarką internetową oraz systemem mobilnym Android. Korporacja miała zmuszać producentów urządzeń do forsowania ich autorskich rozwiązań, nawet pod groźbą zablokowania dostępu do usług pokroju Google Play.

Niestety, ale portale pokroju Facebooka często lekceważą kwestie bezpieczeństwa użytkowników, zaś przytoczona Cambridge Analytica jest tutaj świetnym dowodem. Obecnie sytuację zdaje się dostrzegać również sama społeczność, ponieważ z ankiety przeprowadzonej na grupie 4594 osób między 29 maja a 11 czerwca wynika, że dokładnie 26% użytkowników skasowało aplikację Facebooka ze swojego telefonu i tylko 9% z nich zdecydowało się na dalsze korzystanie z usług giganta social media. Do tego 42% badanych postanowiło zrobić sobie rozbrat z popularną platformą i co ciekawe, do rezygnacji skłonni są przede wszystkim młodzi internauci w wieku od 18 do 29 lat. Widać więc, że afery nie pozostają bez konsekwencji dla Facebooka, a ewentualnie nałożona kara finansowa mogłaby znów odbić się Zuckerbergowi czkawką.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Facebooka czekają kolejne kłopoty? UE może ukarać firmę finansowo

 0