Fairphone 5 - producent obiecuje 5-letnią gwarancję, 10 lat wsparcia i łatwość naprawy

Fairphone 5 - producent obiecuje 5-letnią gwarancję, 10 lat wsparcia i łatwość naprawy

Holenderski producent smartfonów Fairphone przyjmuje obecnie zamówienia w przedsprzedaży na swój najnowszy, zrównoważony telefon, który jest znacznie bardziej konkurencyjny pod względem czystej wydajności niż poprzednie modele. Pytanie tylko, czy koszty zrównoważonej produkcji i długiego wsparcia nie będą problemem dla większości potencjalnych nabywców?

Solidny ekran

Fairphone 5 otrzymał naprawdę przyzwoity wyświetlacz OLED o przekątnej 6,46 cala i częstotliwości odświeżania 90 Hz (rozdzielczość 1224 × 2700 pikseli, proporcje 20:9, jasność szczytowa 880 nitów) pokryty szkłem Corning Gorilla Glass 5. Zasilany jest przez ośmiordzeniowy procesor Qualcomm QCM6490 wykonany w procesie technologicznym 6 nm z grafiką Adreno 642L, 8 GB pamięci i 256 GB pamięci lokalnej (z możliwością rozszerzenia za pomocą karty microSD o dodatkowe 2 TB przestrzeni). Jest to przemysłowy SoC z długoterminowym wsparciem software'owym. Pod względem sprzętowym jest porównywalny do Snapdragona 778G.

Fairphone przyjmuje już zamówienia w przedsprzedaży na swój najnowszy, zrównoważony telefon.

Aparaty i wymienna bateria

Tylny aparat składa się z pary 50-megapikselowych aparatów. Główna jednostka wykorzystuje matrycę Sony IMX 800 i zapewnia optyczną stabilizację obrazu, pole widzenia 84,1 stopnia i obiektyw z przysłoną f/1,88. Z kolei ultraszerokokątny aparat napędzany jest sensorem Sony IMX 858 z przysłoną f/2.2. Obydwa aparaty wykorzystują funkcję łączenia pikseli w celu uzyskania obrazów o wyższym zakresie dynamicznym przy rozdzielczości 12,5 megapiksela.

Fairphone 5

Przedni aparat do selfie, ukryty w otworze w ekranie, również ma 50 megapikseli, ale pochodzi od Samsunga (ISOCELL JN1). Ma pole widzenia 90 stopni, elektroniczną stabilizację obrazu, obsługuje nagrywanie wideo 4K z prędkością do 30 klatek na sekundę, łączenie pikseli w grupy i posiada obiektyw z przysłoną f/2.45.

Najnowsze modele Fairphone są wyposażone w wymienną baterię o pojemności 4200 mAh, którą można naładować do 50 procent w zaledwie 20 minut, i mają fabrycznie zainstalowany system Android 13. 

Długie wsparcie i łatwa naprawa

Fairphone 5 jest zbudowany z myślą o trwałości, dlatego jest objęty 5-letnią gwarancją i wsparciem dla oprogramowania co najmniej do 2031 roku (8 lat). Jeśli wszystko pójdzie dobrze, telefon będzie wspierany przez 10 lat. Dostaniemy Androida 13 na starcie, a firma planuje dostarczyć do telefonu co najmniej 5 aktualizacji systemu operacyjnego.

Fairphone 5

Jest to również najłatwiejszy telefon w naprawie, wystarczy śrubokręt krzyżakowy. Jest dziesięć modułów, które możemy wymienić samodzielnie, bez konieczności udawania się do serwisu. Moduły są sprzedawane przez firmę Fairphone oraz jej partnerów i obejmują nowy wyświetlacz OLED, tylną i przednią kamerę, port USB i oczywiście akumulator. 

Fairphone 5

Choć telefon jest łatwy w naprawie, jest też trwalszy od poprzedniego modelu. Posiada stopień ochrony IP55 (poprzednik IP54), dzięki czemu ma lepszą wodoodporność. Został także przetestowany pod kątem upadku z wysokości 1,8 m.

Cena

Smartfon Fairphone 5 można już zamawiać w przedsprzedaży w wybranym kolorze czarnym, niebieskim lub przezroczystym, w cenie 699 euro. Wysyłka rozpoczyna się 14 września, a zamówienia zostaną rozesłane według kolejności zgłoszeń.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fairphone 5 - producent obiecuje 5-letnią gwarancję, 10 lat wsparcia i łatwość naprawy

 0