Firma SiFive połączyła siły z Intelem, aby wypuścić nową płytę wyposażoną w procesor RISC-V

Firma SiFive połączyła siły z Intelem, aby wypuścić nową płytę wyposażoną w procesor RISC-V

Firma produkująca chipy w architekturze RISC-V, SiFive, współpracuje z Intelem nad płytą o nazwie HiFive Pro P550. Konstrukcja będzie wyposażona w 4-rdzeniowy procesor "Horse Creek". Płyta jest produkowana w procesie Intel 4 i oferuje między innymi 16 GB pamięci operacyjnej w standardzie DDR5, dwa gniazda PCIe oraz zintegrowany układ graficzny. Konstrukcja znajdzie zastosowanie w komputerach stacjonarnych dla programistów oraz serwerach.

Współpraca firm technologicznych nie jest niczym nowym. Połączenie wiedzy, doświadczenia i zasobów pozwala na tworzenie jeszcze lepszych produktów. Firma SiFive zajmująca się produkcją chipów w architekturze RISC-V wspólnie z Intelem przygotowuje nową płytę o oznaczeniu HiFive Pro P550, która ma być dostępna już tego lata. Napędza ją 4-rdzeniowy, 64-bitowy SoC "Horse Creek". Układ posiada prywatną pamięć L2 ze 128 KB przydzielonymi do każdego rdzenia. Do dyspozycji wszystkich czterech rdzeni oddano również 2 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Sam procesor działa natomiast z taktowaniem powyżej 2 GHz. Za HiFive Pro P550 odpowiada dział Intel Foundry Services. Do jej produkcji wykorzystywany jest proces Intel 4 (7 nm).

Płytę HiFive Pro P550 napędza 4-rdzeniowy, 64-bitowy SoC "Horse Creek".

HiFive Pro P550

Źródło: WikiChip Fuse

 

Jeśli chodzi o fizyczną budowę płyty to postawiono na format microATX (244 mm x 244 mm). Na pokładzie odnajdziemy 16 GB pamięci operacyjnej w standardzie DDR5, 2 gniazda PCIe 5.0, zintegrowaną grafikę, gniazdo 10 GbE oraz łącznie 8 portów USB - 2 w standardzie 2.0 i 6 w wersji 3.0. Nie zabrakło również dwóch slotów M.2 (2230 i 2280). Według Intela, konstrukcja ma znaleźć zastosowanie w tworzeniu oprogramowania premium.

Umieszczana ma być w komputerach stacjonarnych dla programistów oraz w serwerach. Z uwagi na to, że płyta kierowana jest na dość wąski, specyficzny rynek, nie znamy jej ceny dla zwykłych użytkowników. Co ciekawe, Intel wykazywał już zainteresowanie RISC-V. Próbował nawet przejąć SiFive w 2021 roku. Architektura RISC-V jest ciekawą alternatywą dla popularnej x86. Przydaje się zwłaszcza tam, gdzie oprócz wydajności konieczne jest także niskie zużycie energii.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Firma SiFive połączyła siły z Intelem, aby wypuścić nową płytę wyposażoną w procesor RISC-V

 0