Flagowe GPU AMD RDNA 3 (Navi 31) podobno będzie niemal 3x wydajniejsze od Big Navi

Flagowe GPU AMD RDNA 3 (Navi 31) podobno będzie niemal 3x wydajniejsze od Big Navi

Nowa generacja GPU od AMD, czyli RDNA 3 (Navi 3X), może przynieść bardzo duży wzrost wydajność względem RDNA 2. Tak przynajmniej twierdzi użytkownik Twittera znany jako KittyYuko, który napisał, że Navi 31 będzie potężnym procesorem graficznym. Ten topowy przedstawiciel architektury RDNA 3 będzie bezpośrednim następcą Navi 21, które znane jest także jako Big Navi i ma być prawie dwukrotnie większy, co wynika z konstrukcji z dwoma chipletami. Plotki sugerują, że następca Big Navi przyćmi swojego poprzednika i stanowić może naprawdę duże zagrożenie dla high-ednowych GPU NVIDII. KittyYuko twierdzi, że Navi 31 oferować będzie większy niż 2,5-krotny skok wydajności względem Navi 21, sugerując, że nadchodzący flagowiec jest blisko 3 razy szybszy od swojego poprzednika. Dla porównania, Big Navi zawiera 80 jednostek obliczeniowych i 5120 procesorów strumieniowych. Chip posiada również Infinity Cache i produkowany jest w 7 nm procesie technologicznym, a jego rozmiar to 520 mm2.

Nowa generacja GPU od AMD, czyli RDNA 3 (Navi 3X), może przynieść bardzo duży wzrost wydajność względem RDNA 2.

Flagowe GPU AMD RDNA 3 (Navi 31) podobno będzie niemal 3x wydajniejsze od Big Navi

Poprzednie plotki dotyczące bardziej mainstreamowego układu Navi 33 ujawniały, że ​​zastąpi on w ofercie AMD Big Navi, które napędza modele RX 6800 i RX 6900, dostarczając podobną liczbę rdzeni, a nowe flagowe GPU wskoczy na jeszcze wyższy poziom. Powinniśmy tu otrzymać dwa razy po 80 jednostek obliczeniowych, co daje łącznie 10 240 procesorów strumieniowych. Karty graficzne Radeon RX na RDNA 3 będą również oparte na zupełnie nowej litografii firmy TSMC (podobno 5 nm), co zaowocuje oszczędnością miejsca. W porównaniu z 7 nm procesem N5P (5nm) zapewnia 15% lepszą wydajność lub około 30% mniejsze zużycie energii. AMD opatentowało już aktywne rozwiązanie mostka chipletu dla swoich GPU nowej generacji, które jest dostarczane ze zintegrowaną pamięcią podręczną i łączy wiele układów w procesorach graficznych Navi 3X (RDNA 3). 

Inne przecieki z RedGamingTech sugerują, że procesor graficzny AMD Navi 31 będzie obsługiwał wydajność ray tracingu podobną do GPU Ampere firmy NVIDIA, podczas gdy możliwości uczenia maszynowego dla technologii takich jak FiedilityFX Super Resolution będą obsługiwane przez operacje o niskiej precyzji, a nie dedykowany hardware, taki jak rdzenie Tensor w procesorach NVIDIA. GPU. Karty graficzne AMD RDNA 3 (Navi 3x) będą konkurować z GPU typu MCM firmy NVIDIA opartymi na architekturze Ada Lovelace. Jak na razie nie spodziewamy się nowej generacji GPU szybciej niż w drugiej połowie 2022 roku, więc podchodźcie do tych informacji ze sporym dystansem, gdyż do tego czasu wiele może się jeszcze zmienić.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Flagowe GPU AMD RDNA 3 (Navi 31) podobno będzie niemal 3x wydajniejsze od Big Navi

 0