Fortnite wyrzucony z Google Play i Apple App Store. Epic Games idzie na wojnę z gigantami

Fortnite wyrzucony z Google Play i Apple App Store. Epic Games idzie na wojnę z gigantami

Epic Games postanowiło pójść na wojnę z Apple i Google. W dniu wczorajszym producent ogłosił nową metodę bezpośrednich płatności w mobilnej wersji gry Fortnite, oferując tym samym taki sam system dostępny na PC, Mac i Androidzie. Nowa wersja, która udostępniona została na systemach iOS i Google Play, doczekała się tej funkcjonaliści, co stanowiło bezpośrednie naruszenie restrykcyjnych polityk obu platform. Najpierw Apple zareagowało na ruch ze strony Epic Games, wyrzucając popularną grę tej firmy ze swojego sklepu, a następnie na identyczny ruch zdecydowało się Google. Raczej nie można mówić o tym, że twórcy Fortnite nie zdawali sobie konsekwencji z takiego ruchu i sytuacja wygląda raczej jak zaplanowana akcja. Apple postanowiło podjąć wyzwanie i sprawdzić blef Epic, a Google również nie zamierzało odpuszczać takiej możliwości.

Apple postanowiło podjąć wyzwanie i sprawdzić blef Epic, a Google również nie zamierzało odpuszczać takiej możliwości.

Fortnite wyrzucony z Google Play i Apple App Store. Epic Games idzie na wojnę z gigantami

W oświadczeniu wydanym przez giganta z Cupertino możemy przeczytać: „Epic Games wykonało dziś niefortunny krok, naruszający wytyczne App Store, które są stosowane równo względem wszystkich deweloperów i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa sklepu dla naszych użytkowników. W rezultacie aplikacja Fortnite została usunięta ze sklepu. Epic udostępnił w swojej aplikacji funkcję, która nie została zweryfikowana ani zatwierdzona przez Apple i uczynił to z wyraźnym zamiarem naruszenia wytycznych App Store dotyczących płatności w aplikacji, które dotyczą każdego dewelopera sprzedającego cyfrowe towary lub usługi. Epic posiada aplikacje w App Store od dekady i czerpie zyski z ekosystemu App Store - w tym z narzędzi, testów i dystrybucji, które Apple udostępnia wszystkim deweloperom. Epic dobrowolnie zgodziło się na warunki i wytyczne dotyczące sklepu App Store i cieszymy się, że udało mu się zbudować tak udany biznes w App Store. Fakt, że ich interesy skłaniają ich teraz do poszukiwania specjalnych rozwiązań, nie zmienia faktu, że wytyczne te stwarzają równe szanse dla wszystkich deweloperów i sprawiają, że sklep jest bezpieczny dla wszystkich użytkowników.”

Oczywiście główną przyczyną wyrzucenia Fortnite z App Store i Play Store jest fakt, że wszystkie transakcje w aplikacjach muszą przejść przez odpowiednio Apple i Google, którzy zgarniają 30% opłatę. Z tego też powodu od lat takie firmy jak Microsoft czy Amazon oferują jedynie aplikacje, które nie pozwalają na zakupy wewnątrz apki, a jeśli chcemy dodatkowe treści musi udać się na stronę internetową. Co więcej, twórcy aplikacji nie mogą nawet informować klientów, że mogą zakupić daną zawartość w innym miejscu. Taka polityka zmusiła także deweloperów do podniesienia cen (bezpośrednie zakupy, które chciano wprowadzić w Fortnite, stanowiły tańszą alternatywę). Na dowód tego, że jest to przemyślana akcja Epic Games świadczy choćby fakt, że firma błyskawicznie pozwała Apple i Google, zarzucając im bezprawne polityki monopolistyczne. Co więcej, Epic opublikował klip stanowiący parodię słynnej reklamy Apple „1984” (poniżej), a firma rozpoczęła też kampanię #FreeFortnite, mobilizując graczy przeciwko Apple, tłumacząc, że koncern blokuje aktualizacje do Fortnite, przez co mogą oni przegapić kolejny, nadchodzący sezon w grze. Co więcej, Epic zarzuca Google blokowanie umowy z OnePlus, której owocem miała być specjalna wersja gry, która działa w 90 Hz i pokazuje możliwości ekranu chińskiego smartfona. Podobno Google zapobiegło również podobnej umowie z LG. Zapowiada się to na duży i długi konflikt, któremu na pewno będziemy się przyglądać. Sprawa jest mocno rozwojowa, więc możemy spodziewać się kolejnych doniesień w tym temacie w najbliższym czasie.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Fortnite wyrzucony z Google Play i Apple App Store. Epic Games idzie na wojnę z gigantami

 0