Foxconn jednak nie zbuduje fabryki produkującej chipy w Indiach. Firma wycofała się z umowy

Foxconn jednak nie zbuduje fabryki produkującej chipy w Indiach. Firma wycofała się z umowy

Podwykonawca Apple, Foxconn, wycofał się z umowy o wartości 19,5 mld USD z indyjskim gigantem wydobywczym Vedanta na budowę fabryki chipów w tym kraju.

Koniec ambitnych planów?

Następuje to niecały rok po tym, jak firmy ogłosiły plany utworzenia obiektu w rodzinnym stanie premiera Narendry Modi, czyli Gudźaracie. Niektórzy analitycy twierdzą, że oznacza to pogrzebanie planów indyjskiego rządu w realizacji celów krajowego przemysłu technologicznego. Jednak minister rządu twierdzi, że nie będzie to miało wpływu na ambicje tego kraju w zakresie produkcji chipów.

Foxconn, wycofał się z umowy o wartości 19,5 mld USD z gigantem wydobywczym Vedanta na budowę fabryki chipów w Indiach.

Wywodzący się z Tajwanu Foxconn powiedział BBC, że teraz „zbada bardziej zróżnicowane możliwości rozwoju”. Firma poinformowała również, że decyzja została podjęta we „wzajemnym porozumieniu” z firmą Vedanta, która będzie teraz w pełni samodzielnie odpowiedzialna za ten projekt, ale nie podała szczegółów, dlaczego wycofała się z transakcji.

Foxconn będzie wspierać inicjatywę Make in India

„Będziemy nadal mocno wspierać rządowe ambicje „Make in India” i ustanawiać różnorodne lokalne partnerstwa, które spełniają potrzeby interesariuszy” – dodał Foxconn. Firma Vedanta z siedzibą w New Delhi powiedziała, że ​​„ustawiła innych partnerów, aby stworzyć pierwszą w Indiach fabrykę [chipów]”. 

foxconn

„Niespodziewane wycofanie się Foxconn jest poważnym ciosem dla planów Indii w zakresie półprzewodników” – powiedział BBC Paul Triolo z globalnej firmy doradczej Albright Stonebridge Group, zaprzeczając tym samym stanowisku rządu indyjskiego. „Ewidentną przyczyną wycofania się jest brak jasnego partnera technologicznego i ścieżki dla wspólnego przedsięwzięcia” – dodał. „Żadna ze stron nie miała znaczącego doświadczenia w opracowywaniu i zarządzaniu produkcją półprzewodników na dużą skalę”.

Indyjski rząd uspokaja

Jednak Rajeev Chandrasekhar, minister stanu ds. elektroniki i technologii informacyjnych Indii, powiedział na Twitterze, że decyzja Foxconna nie ma żadnego wpływu na cele indyjskiego rządu w zakresie produkcji chipów. Chandrasekhar dodał, że Foxconn i Vedanta są „cennymi inwestorami” w kraju i „będą teraz niezależnie realizować swoje strategie w Indiach”.

Rząd Indii pracuje nad strategiami wspierającymi przemysł produkcji chipów. W zeszłym roku stworzył fundusz o wartości 10 miliardów dolarów, aby przyciągnąć więcej inwestorów do sektora i stać się mniej zależnym od zagranicznych producentów chipów. Sztandarowy program premiera Modiego „Make in India”, który rozpoczął się w 2014 r., ma na celu przekształcenie kraju w globalne centrum produkcyjne, które będzie rywalizować z Chinami. 

W ostatnich latach kilka innych firm ogłosiło plany budowy fabryk półprzewodników w Indiach. W zeszłym miesiącu amerykański gigant chipów pamięci Micron powiedział, że zainwestuje do 825 milionów dolarów w budowę zakładu montażu i testowania półprzewodników w Indiach. Micron powiedział, że budowa nowego obiektu w Gudżaracie rozpocznie się jeszcze w tym roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Foxconn jednak nie zbuduje fabryki produkującej chipy w Indiach. Firma wycofała się z umowy

 0