Framework chce zrewolucjonizować rynek laptopów. Zapowiada notebooka z wymiennymi GPU

Framework chce zrewolucjonizować rynek laptopów. Zapowiada notebooka z wymiennymi GPU

Jedną z największych wad laptopów jest brak możliwości modernizacji podstawowych podzespołów. Większość notebooków umożliwia wymianę jedynie pamięci RAM i dysku (ewentualnie modułu łączności bezprzewodowej), ale kupując mobilny komputer musimy liczyć się z tym, że jego CPU i GPU pozostaną z nami aż do wymiany laptopa na nowy. Framework chce wprowadzić rewolucję w tym zakresie dzięki dwóm modułowym propozycjom, które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku, co pozwoli użytkownikom na wymianę procesorów, procesorów graficznych i innych podzespołów.

Framework ogłosiło dwie nowe pozycje w swojej modułowej serii laptopów. Klienci mogą teraz zamawiać w przedsprzedaży pierwszą z nich – upgrade 13,5-calowego modelu z 2021 roku, który zostanie dostarczony w maju. Firma ujawni więcej informacji na temat drugiej, 16-calowej wersji, jeszcze w tym roku.

16-calowy model Frameworka obiecuje spełnić marzenie graczy, czyli możliwość upgrade’u karty graficznej w laptopie.

Tegoroczny Framework 13 rozszerza wybór dostępnych procesorów o płyty główne Intela i 13. generacji i AMD. Użytkownicy mogą wybierać między procesorami Core i5-1340P, i7-1360P lub i7-1370P od Niebieskich. Framework wprowadza również obsługę AMD, pozwalając na wybór tylko dwóch modeli Ryzen 7040 – Ryzen 5 i Ryzen 7. Procesory Intela 11. i 12. generacji są nadal dostępne w poprzednim modelu.

Framework

Framework pozwala klientom na uaktualnienie notebooków z 2021 r. do nowych procesorów poprzez zakup nowych płyt głównych z wlutowanymi procesorami. Ich cena zazwyczaj waha się od 450 do 1000 USD. Przejście z Intela na AMD wymaga także wymiany pamięci RAM, ponieważ seria Ryzen 7000 obsługuje tylko DDR5.

Inne ulepszenia wprowadzone przez Framework obejmują większą baterię (61 Wh), matowy wyświetlacz, który utrzymuje dobrą widoczność w szerszym zakresie warunków oświetleniowych, nowy zestaw zawiasów dla zwiększenia stabilności ekranu oraz zestaw głośników 80 dB. Zestaw zawiasów nie jest jeszcze dostępny, ale bateria kosztuje 70 USD, a matowy wyświetlacz 179 USD, czyli tyle samo co oryginał.

16-calowy model Frameworka obiecuje spełnić marzenie graczy, czyli możliwość upgrade’u karty graficznej w laptopie. The Verge zauważa, że ​​interfejs PCIe x8 systemu pozwoli użytkownikom podmienić GPU z wykorzystaniem modułu rozszerzeń z tyłu urządzenia. Wystające moduły z tyłu umożliwiają rozbudowę w celu uniknięcia fizycznych i termicznych ograniczeń obudowy laptopa.

Framework

Firma prawdopodobnie będzie sprzedawać dodatkowe karty graficzne, podobnie jak oferuje procesory i płyty główne, ale pomogłoby, gdyby udało się zaangażować w tę inicjatywę NVIDIĘ, AMD i ich partnerów GPU. Framework nie powiedziało, czy producenci grafik wesprą ich w tych działaniach.

Moduł rozszerzeń będzie obsługiwać nie tylko tylko procesory graficzne. Opcjonalna karta SSD M.2 zapewni użytkownikom do 16 TB przestrzeni na dane. Dokumentacja laptopa o otwartym kodzie źródłowym pozwoli również firmom trzecim na opracowanie innych modułów sprzętowych. Framework sugeruje pomysły, takie jak czytniki kart, karty przechwytujące, akceleratory AI lub radia SDR.

Użytkownicy mogą również dostosować elementy w dolnej połowie Framework 16. Firma oferuje klawiatury o różnych rozmiarach i w wielu językach, w tym z blokami numerycznymi i podświetleniem. Dokumentacja typu open source oznacza, że ​​mogą pojawić się inne opcje, takie jak ekrany LED, suwak dotykowy, pokrętło, ekran dotykowy, notatnik e-ink lub czytnik inteligentnych kart.

Framework

Cechą wyróżniającą Framework 13 jest system kart rozszerzeń, który pozwala użytkownikom wymieniać boczne porty, takie jak USB, czytniki kart i inne. Framework 16 zwiększa liczbę portów rozszerzeń z czterech do sześciu — po trzy z każdej strony. Jednak jednym z nich jest gniazdo słuchawkowe z możliwością poświęcenia go na rzecz dodatkowego portu USB.

Framework ujawni inne szczegóły 16-calowego modelu, w tym cenę i specyfikację, zanim ten trafi do sprzedaży w drugiej połowie roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Framework chce zrewolucjonizować rynek laptopów. Zapowiada notebooka z wymiennymi GPU

 0