FTC rozważa blokadę integracji Facebooka z Instagramem i WhatsApp

FTC rozważa blokadę integracji Facebooka z Instagramem i WhatsApp

Według New York Times i Wall Street Journal, Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych myśli nad uniemożliwieniem Facebookowi połączenia kluczowych platform społecznościowych w postaci Instagrama, Messengera oraz WhatsAppa w ramach jednej usługi. Najnowsze informacje sugerują, iż FTC prowadzi śledztwo antymonopolowe wymierzone przeciwko należącemu do Marka Zuckerberga przedsiębiorstwu, które ma rzekomo łamać zasady uczciwej i zdrowej konkurencji. Komisja wszczęła postępowanie zaraz po tym, jak amerykański gigant ogłosił plany technicznego ujednolicenia wspomnianych platform, co w praktyce umożliwiłoby około 2,7 miliardów osób przesyłać zaszyfrowane wiadomości w ramach jednej dedykowanej do tego celu aplikacji, które dałoby się odebrać z kolei w zupełnie innym programie.

Federalna Komisja Handlu ma prowadzić śledztwo, które ma na celu sprawdzenie czy Facebook nie złamał przepisów antymonopolistycznych. Dodatkowo FTC rozważa zablokowanie integracji Facebooka z Instagramem i WhatsApp.

FTC rozważa blokadę integracji Facebooka z Instagramem i WhatsApp

Gigant social media zapewnia, że chce zbudować „fundamenty komunikacji społecznej zgodne z kierunkiem, na którym ludziom coraz bardziej zależy". Podstawowym problemem dla Federalnej Komisji Handlu w przypadku przejęcia w przeszłości przez Facebooka, Instagrama jest fakt, iż działanie to zmniejszyło konkurencję wśród serwisów społecznościowych. Komisja uważa, że w sytuacji, gdy ekipa Zuckerberga ściśle związała by ze sobą obie usługi ich rozdzielenie stałoby się niezwykle trudne do wykonania. Co ciekawe w ubiegłym roku Facebook kontrolował aż 66 procent światowego rynku social media, a na kolejnych miejscach z jedynie 11 procent uplasowali się Twitter oraz Pinterest. Natomiast w tym samym roku amerykańska korporacja wygenerowała zyski na poziomie 22,1 mld dolarów.

Sprawdzanie działalności Facebooka pod kątem monopolistycznym miało nawet zmusić go do rezygnacji z nowego zakupu aplikacji Houseparty. Bez wątpienia opinia o korporacji za sprawą ogromnej afery Cambridge Analytica i związanym z nią wyciekiem danych użytkowników portalu uległa pogorszeniu, a z usług strony dotychczas zrezygnowało wielu ludzi, choć z drugiej strony pozostała niemała grupa wciąż nie wyobraża sobie bez niego życia. Jeśli chodzi o integrację usług to FTC według panującej opinii może mieć ogromny problem ze skutecznym zablokowaniem pomysłu ekipy Zuckerberga. Przede wszystkim należy udowodnić przed sądem ewidentne naruszenie przepisów antymonopolowych lub zamiaru ich złamania. Dodatkowo wydaje się, że sama Komisja także jest w tej kwestii nieco podzielona.

Pokaż / Dodaj komentarze do: FTC rozważa blokadę integracji Facebooka z Instagramem i WhatsApp

 0