G.Skill z nowym rekordem prędkości pamięci DDR5. To dopiero początek

G.Skill z nowym rekordem prędkości pamięci DDR5. To dopiero początek

G.Skill kontynuuje zdobywanie kolejnych rekordów w podkręcaniu dzięki swoim modułom pamięci z serii Trident i tym razem RAM tej firmy posłużył do wyśrubowania wyniku DDR5. 

G.Skill pochwaliło się, że z pomocą ASUSa, a raczej jego płyty głównej ROG Maximus Z690 Apex (platforma Intel Alder Lake), udało się wykręcić nowy rekord świata częstotliwości taktowania pamięci RAM, do czego wykorzystano moduły Trident Z5 DDR5. Uzyskany wynik to aż 8888 MHz i trzeba przyznać, że robi on wrażenie na tle poprzedniej generacji, ale wiemy, że dla DDR5 to tak naprawdę dopiero początek, gdyż zapowiadano już pamięci, które bazowo oferować mają prędkości wyraźnie przekraczające 12000 MHz.  Przypominamy, że na chwilę obecną jedynie Intel wraz ze swoją 12. generacją CPU wspiera DDR5, ale to się zmieni w tym roku, po wypuszczeniu przez AMD procesorów Zen 4. 

G.Skill pochwaliło się, że udało mu się wykręcić nowy rekord świata częstotliwości taktowania pamięci RAM, do czego wykorzystano moduły Trident Z5 DDR5.

Pojawienie się pamięci DDR5 sprawiło, że praktycznie od nowa rozpoczął się wyścig w ustanawianiu rekordów. Nowa generacja DRAM przyniosła obietnicę wyjątkowo wysokich szybkości transferu, a mowa o modułach ostatecznie skalowanych nawet powyżej DDR5-10000. Jeszcze do tego nie dotarliśmy, ponieważ DDR5-4800 to obecny standard. W końcu zobaczymy jednak szybsze zestawy DDR5, które staną się nieco bardziej powszechne (prawdopodobnie po zakończeniu ich niedoboru na rynku). Na razie fani super szybkich RAM-ów muszą zadowolić się osiągnięciami profesjonalnej sceny overclockingu.

G.Skill z nowym rekordem prędkości pamięci DDR5. To dopiero początek

Ekstremalny overclocker „lupin_no_musume” osiągnął rekordowe przetaktowanie, które obecnie plasuje się jako najwyższa prędkość w historii dla pamięci DDR5. I oczywiście wymagało to ekstremalnego chłodzenia, aby było to w ogóle możliwe, więc sięgnięto po ciekły azot (LN2), jak zresztą pokazano na powyższym filmie.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z zespołem ASUS ROG, nawiązaną, aby pobić światowy rekord częstotliwości DDR5, uzyskując DDR5-8888 za pomocą naszego najlepszego w swojej klasie sprzętu”, mówi Tequila Huang, wiceprezes G.Skill International. „Pokazuje to niezrównany potencjał podkręcania pamięci DDR5. Będziemy nadal pracować nad rozwojem szybszej pamięci DDR5 dla overclockerów i entuzjastów PC”.

To powiedziawszy, timingi, jak też można było się spodziewać, nie wyglądały najlepiej. Ustawiono je na 88-88-88-88-127-2 (tCAS, tRCD, tRP, tRAS, tRC, tCR). Jest to kompromis wynikający z tak wysokiego taktowania, chociaż dodatkowa przepustowość w większości przypadków rekompensuje większe opóźnienia.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: G.Skill z nowym rekordem prędkości pamięci DDR5. To dopiero początek

 0