GamersNexus zbadał sprawę topiących się złączy w karcie GeForce RTX 4090. Wnioski są ciekawe

GamersNexus zbadał sprawę topiących się złączy w karcie GeForce RTX 4090. Wnioski są ciekawe

GamersNexus opublikowało na YouTube nowy film, w którym twierdzi, że odkryło przyczynę topiących się złączy zasilania 12VHPWR w kartach graficznych GeForce RTX 4090

Steve Burke z GamersNexus przekonuje, że zanieczyszczenia i błędy użytkownika są najprawdopodobniej głównym powodem topnienia 12VHPWR. Wskaźnik awaryjności jest nadal stosunkowo niski i wynosi od 0,05% do 0,1% w oparciu o dane zebrane od partnerów NVIDII, producentów kabli i widzów GamersNexus. Trudno powiedzieć, na ile są to miarodajne dane, a poza tym GeForce RTX 4090 to wciąż bardzo młoda karta graficzna i z czasem problem może się nasilać. 

Steve Burke z GamersNexus przekonuje, że zanieczyszczenia i błędy użytkownika są najprawdopodobniej głównym powodem topnienia 12VHPWR.

GamersNexus wysnuł jednak wnioski po tygodniowych testach przeprowadzonych przez redakcję, której praca obejmowała nawet laboratorium testowe do analizy awarii. Zespół przetestował wiele teorii i wiele kabli, ale użytkownicy powinni wiedzieć, że topienie kabla nie ma nic wspólnego z dostawcą kabla ani z liczbą podłączonych kabli 12 V (GamersNexus przetestował kabel bez 2/3 linii 12 V).

Ich zdaniem prawdopodobną główną przyczyną topnienia kabli jest niewłaściwe podłączenie złącza zasilania przez użytkowników. To w połączeniu ze słabym mechanizmem zatrzaskowym adapterów i wysokimi prądami może prowadzić do awarii. Innym możliwym powodem są ciała obce, które mogą powstać podczas produkcji lub nieprawidłowego włożenia kabla. Zadrapania na złączach mogą gromadzić się w obudowie kabla, co również może zwiększać prawdopodobieństwo awarii.

GeForce RTX 4090

Jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną topienia się kabli jest niewłaściwe podłączenie. GamersNexus faktycznie zdołał stopić jeden kabel tylko po nieprawidłowym włożeniu go do złącza zasilania, pozostawiając dużą szczelinę i wkładając go pod kątem. Do podobnego wniosku doszedł ekspert Corsair od zasilaczy, Jon Gerow (Johnguru). Niemniej jednak, ostatnio pojawił się doniesienia podważające te ustalenia, więc sprawa nie jest taka prosta, jak mogłaby się wydawać. 

GamersNexus

NVIDIA wciąż bada problem, podczas gdy użytkownicy z niepokojem obserwują swoje karty. Wygląda na to, że prawidłowo włożony kabel może przynajmniej znacznie zmniejszyć ryzyko, więc warto się upewnić, czy jest właściwie osadzony. Tymczasem jeden z właścicieli GeForce'a RTX 4090 nie zamierza czekać na reakcje Zielonych i złożył pozew przeciwko producentowi w USA. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GamersNexus zbadał sprawę topiących się złączy w karcie GeForce RTX 4090. Wnioski są ciekawe

 0