GDC 2020 odwołane ze względu na koronawirusa, ale organizatorzy mają plan

GDC 2020 odwołane ze względu na koronawirusa, ale organizatorzy mają plan

Można było się tego spodziewać. Po tym, jak kolejne kluczowe firmy zaczęły rezygnować ze swojego uczestnictwa w tegorocznej konferencji deweloperskiej GDC w związku z obawami o koronawirusa, jej organizatorzy zdecydowali się odwołać marcowe wydarzenie, a raczej przełożyć je na lato. Nie podano żadnej nowej konkretnej daty, gdyż ta zapewne uzależniona będzie od przebiegu epidemii COVID-19, więc nie ma pewności, czy tegoroczne spotkanie deweloperów gier komputerowych w ramach Game Developers Conference w ogóle się odbędzie. W terminie odbędzie się jednak kilka wcześniej zaplanowanych kluczowych wydarzeń, w tym Game Developers Choice Awards, a wystawcy będą mogli umieszczać wideo ze swoich prezentacji, które następnie będą dystrybuowane w sieci. Nie da się jednak ukryć, że cały hype na tegoroczne GDC się ulotnił i jest to duży cios dla gamedevu.  

Nie da się jednak ukryć, że cały hype na tegoroczne GDC się ulotnił i jest to duży cios dla gamedevu.  

GDC 2020 podzieliło więc los tegorocznych edycji targów mobilnych Mobile World Congress i konferencji deweloperskiej F8 od Facebooka, a odbywające się w miniony weekend finały IEM 2020 w katowickim Spodku odbyły się bez udziału publiczności. Choć mamy nadzieję, że to ostatnie tego typu technologiczne wydarzenia, które odwoływane są w związku z epidemią koronawirusa, to zapewne COVID-19 nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i zagrożone są choćby Computex czy Apple WWDC. W przypadku Game Developers Conference trudno mieć jakiekolwiek pretensje do organizatorów, szczególnie po tym jak ze swojego udziału zrezygnowali EA, Kojima Productions, Microsoft, Epic Games, Sony, Facebook, Unity, Amazon czy CD Projekt RED. Inni producenci zapewne także liczyli na taki obrót sytuacji, by nie musieli samodzielnie wycofywać się z konferencji. Warto też dodać, że San Francisco, gdzie odbywa się GDC, ogłosiło nawet stan wyjątkowy w związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowań na koronawirusa.

Organizatorzy obiecali, że wszyscy, którzy zabukowali bilety i noclegi za ich pośrednictwem, otrzymają zwroty poniesionych kosztów. Nie obejmuje to jednak kosztów podróży i zewnętrznego zakwaterowania. Na tegorocznym GDC pojawić miało się 30 tysięcy osób, więc mówimy o naprawdę dużych pieniądzach, ale GameDev.World rozpoczęło zbiórkę na wsparcie niezależnych deweloperów, którzy nie kwalifikują się na zwrot kosztów. Nie wiemy w jaki miesiąc ewentualnie celują twórcy w przypadku nowej daty GDC, a lato jest już całkiem pracowitym okresem dla branży gier w związku z takimi wydarzeniami jak E3, Gamescom czy Pax Prime. Nie zdziwi nas więc, jeśli tegoroczne GDC będzie małym wydarzeniem dla deweloperów indie, a giganci zrezygnują z tegorocznej edycji konferencji.       

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GDC 2020 odwołane ze względu na koronawirusa, ale organizatorzy mają plan

 0