Gdzie Intel nie może, tam Chińczyk pomoże. Ramka zapobiega wyginaniu się procesorów Alder Lake

Gdzie Intel nie może, tam Chińczyk pomoże. Ramka zapobiega wyginaniu się procesorów Alder Lake

Chiński producent oferuje użytkownikom tanie rozwiązanie, które sprawia, że procesory Alder Lake przestają się wyginać i nie ma obaw, że wzrośnie temperatura.

Procesory Alder Lake mają tendencję do wyginania się, co jest wywołane ogromnym naciskiem mocowania LGA 1700 na środkową część układu. Nacisk powoduje wygięcie IHS, a także może powodować wypaczenie płyty głównej. W efekcie temperatury mogą rosnąć przez powstanie szczeliny między podstawą radiatora, a rozpraszaczem ciepła na CPU. Problem jest znany od pewnego czasu, a użytkownicy dotąd radzili sobie choćby poprzez umieszczanie podkładek, czy drukowanie wsporników na drukarkach 3D.

Dodatkowa ramka, którą Thermalright oferuje za 6 USD (koszt produkcji to zapewne ułamek ceny), powoduje, że procesory Alder Lake i płyty główne przestają się wyginać. Nie można było tak od razu?

 

Intel jest świadom problemu, jednak nie zamierza modyfikować projektu. Według producenta takie wyginanie się podzespołów nie jest groźne i nie powoduje pracy procesora poza podaną specyfikacją. Wielu użytkowników jest odmiennego zdania, zwłaszcza dotyczy to osób, które chcą wycisnąć ze swojego układu jak najwięcej, a wtedy nawet 5 stopni Celsjusza potrafi robić różnicę. Co więcej, Intel ostrzega również, że samodzielne modyfikacje socketu mogą skutkować utratą gwarancji.

Na pomoc użytkownikom przychodzi chiński producent Thermalright, który właśnie wypuścił ramkę wzmacniającą "Bending Corrector Frame" dla procesorów Alder Lake. Jest ona dostępna w dwóch kolorach i została zaprojektowana specjalnie dla gniazda LGA1700. Ramka kosztuje zaledwie 39 RMB, czyli 6 USD. Kompatybilność z konkretnymi płytami głównymi i rozwiązaniami chłodzącymi nie została potwierdzona. Wiadomo jedynie, że akcesorium to ma być kompatybilne z płytami H610, B660 i Z690.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gdzie Intel nie może, tam Chińczyk pomoże. Ramka zapobiega wyginaniu się procesorów Alder Lake

 0