GeForce GT 1010 - tajemniczy budżetowy Pascal przetestowany

GeForce GT 1010 - tajemniczy budżetowy Pascal przetestowany

@BenchLeaks udostępnił na Twitterze nasz pierwszy niezależny test karty graficznej GeForce GT 1010 od NVIDII, pokazujący wydajność tego GPU w teście CUDA w ramach Geekbench. 

Co ciekawe GeForce GT 1010 zadebiutował nieco ukradkiem prawie rok temu i aż dziw bierze, że potrzeba było tyle czasu, by ktoś w końcu przetestował tę budżetową kartę graficzną. Nie wiemy, czemu Zieloni potrzebowali tyle czasu na wyprodukowanie tego GPU, ale możemy śmiało założyć, że niedobór krzemu miał z tym coś wspólnego. Nowa karta graficzna jest jedną z ostatnich wytwarzanych na starej, ale bardzo udanej architekturze Pascal i wypełni najniższy segment oferty GT.

GeForce GT 1010 zadebiutował nieco ukradkiem prawie rok temu i aż dziw bierze, że potrzeba było tyle czasu, by ktoś w końcu przetestował tę budżetową kartę graficzną.

Specyfikacja GeForce'a GT 1010 obejmuje okrojoną wersję układu GP108, zawierającą łącznie zaledwie 256 rdzeni cieniowania i 2 GB pamięci GDDR5. Na szczęście GT 1010 będzie dostępny tylko z jednym „szybkim” wariantem GDDR5 i nie będzie zawierał wolniejszego modelu DDR4, tak jak GeForce GT 1030 (co powinno pomóc zapewnić stałą wydajność). Jednak jego największą zaletą jest niewiarygodnie niskie TDP wynoszące tylko 30 W, co czyni go dobrym rozwiązaniem dla małych, gotowych komputerów z zasilaczami o mocy poniżej 200 W.

Nie sprawi to jednak, że GeForce GT 1010 będzie świetną kartą graficzną do gier, co zresztą dobrze pokazuje wspomniany test w Geekbench. System wykorzystujący to GPU sparowany został z procesorem Core i9-12900K, płytą główną Asus ROG Strix Z690-F Gaming Wifi i 64 GB pamięci. Użyty system operacyjny to Ubuntu 20.04.3 LTS. Taka platforma pozwoliła GT 1010 osiągnąć rozczarowujący wynik w benchmarku CUDA wynoszący zaledwie 7730 punktów, co odpowiada tylko 5% wydajności GeForce'a RTX 3070. Nie jest to więc karta graficzna skierowana do graczy. 

GeForce GT 1010 zapewne nie był tak naprawdę projektowany do gier. Linia GT NVIDII zawsze skupiała się na akceleracji sprzętowej do podstawowych zadań na maszynach z niższej półki. Może również zapewnić mnóstwo dodatkowych wyjść wyświetlania dla konfiguracji z wieloma monitorami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce GT 1010 - tajemniczy budżetowy Pascal przetestowany

 0