GeForce Now Ultimate wcale nie jest napędzane przez GeForce RTX 4080. Wydajność wyraźnie słabsza

GeForce Now Ultimate wcale nie jest napędzane przez GeForce RTX 4080. Wydajność wyraźnie słabsza

Pod koniec zeszłego tygodnia NVIDIA rozpoczęła wdrażanie serwerów GeForce NOW SuperPOD gwarantujących wydajność na poziomie GeForce RTX 4080. Jednak według niemieckiego portalu HardwareLuxx wydajność zapewniana przez ten poziom subskrypcji nie do końca odpowiada temu, co oferuje GeForce RTX 4080. 

Co prawda użytkownicy usługi GeForce NOW są ograniczeni do grania i nie mogą używać zewnętrznego oprogramowania do ręcznego testowania wydajności, ale pomocne okazały się tu benchmarki wbudowane w niektóre produkcje. Na przykład w grze Cyberpunk 2077 poziom GeForce NOW Ultimate pozostawał znacznie w tyle za prawdziwym GeForcem RTX 4080. Przy rozdzielczości 1080p GFN Ultimate uzyskało 92,8 średniej liczby klatek na sekundę, podczas gdy komputer wyposażony w to GPU zapewnia ich o 53,6% więcej (142,6 kl./s), przy 1440p usługa grania w chmurze zarejestrowała średnio 78,1 kl./s, podczas gdy fizyczny komputer działał o 37,1% szybciej przy 107,1 kl./s. Z kolei w 4K GFN Ultimate zanotował podobną różnicę (38,1%), gdzie ponownie PC z RTX 4080 okazał się znacznie lepszy ze średnią 52,1 kl./s w porównaniu ze średnią 37,7 kl./s w chmurze.

W przetestowanych grach poziom GeForce NOW Ultimate pozostawał znacznie w tyle za prawdziwym GeForcem RTX 4080.

GeForce nOw

HardwareLuxx przetestował również grę Marvel's Guardians of the Galaxy, która z jakiegoś powodu nie pozwalała na wybór rozdzielczości 4K (mimo że GeForce NOW obsługuje rozdzielczość 4K od dłuższego czasu). W rozdzielczości 1080p rzeczywisty GeForce RTX 4080 uzyskał średnio 157 klatek na sekundę, o 46,7% więcej niż w GFN Ultimate (107 klatek na sekundę). W rozdzielczości 1440p różnica jest jeszcze większa i wynosi 80,5%, choć coś tu jest nie tak z wynikami, bo ten w QHD jest wyższy niż w Full HD. Być może posłużono się jednak innymi ustawieniami graficznymi. 

GeForce nOw
GeForce nOw

W Shadow of the Tomb Raider wygląda to bardzo podobnie, z wyjątkiem rozdzielczości 4K. W tym teście GeForce NOW Ultimate niespodziewanie pokonało rzeczywistego RTX 4080, choć tylko nieznacznie (137 vs 134 kl./s).

Jeśli chodzi o platformę testową wykorzystywaną w GeForce NOW Ultimate, benchmarki wskazywały na 16-rdzeniowy procesor AMD Ryzen z 28 GB pamięci RAM. Jeśli chodzi o kartę graficzną, HardwareLuxx przypuszcza, że ​​NVIDIA używa GPU L40, a nie RTX 4080. Jest to grafika do centrum danych, która jest oparta na architekturze Ada Lovelace, podobnie zresztą jak GeForce RTX 4080. L40 jest wyposażony w 48 GB pamięci GDDR6 VRAM, ale ponieważ każde GPU w tym przypadku faktycznie obsługuje dwie instancje w chmurze, każda instancja otrzymuje 24 GB pamięci VRAM (jak wskazują benchmarki). Autor szacuje również, że każda instancja chmury GeForce NOW Ultimate otrzymuje około 70-72 jednostek SM, nieco mniej niż GeForce RTX 4080, który ma ich 76. Może to częściowo tłumaczyć niższą wydajność. Ponadto modele GeForce są bardziej zoptymalizowane pod kątem gamingu. 

GeForce Now

Nawet przy tych wszystkich zastrzeżeniach, ulepszona wersja usługi GeForce NOW Ultimate oferuje najlepszą dostępną usługę grania w chmurze dzięki obsłudze rozdzielczości 4K przy 120 kl./s (w aplikacjach na komputery PC i Mac), wyświetlaczy HDR i wyświetlaczy Ultrawide. Gracze e-sportowi mają opcję 1080p/240 kl./s, aby maksymalnie zminimalizować opóźnienia. Właściciele wyświetlaczy zgodnych z G-SYNC i G-SYNC mogą nawet skorzystać z tej technologii, aby dynamicznie zmieniać częstotliwość przesyłania strumieniowego w celu dopasowania do częstotliwości odświeżania wyświetlacza, ale ta funkcja jest dostępna tylko w grach obsługujących Reflex.

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób może poczuć się rozczarowanych, że płacąc za usługę na poziomie GeForce RTX 4080, w rzeczywistości otrzymują wyraźnie słabszą wydajność.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce Now Ultimate wcale nie jest napędzane przez GeForce RTX 4080. Wydajność wyraźnie słabsza

 0