GeForce RTX 2070 z 16 GB VRAM? Youtuber "ulepszył" swoją grafikę

GeForce RTX 2070 z 16 GB VRAM? Youtuber "ulepszył" swoją grafikę

Każdy, kto chce kupić nową kartę graficzną NVIDII z serii GeForce RTX 30 (Ampere) od czasów jej premiery, zdaje sobie sprawę, że jest to niemal niemożliwe, no chyba, że jesteśmy w stanie zapłacić zdecydowanie więcej niż sugerowane ceny NVIDII, przepłacając na portalach aukcyjnych (i nie tylko). Co w takim wypadku możemy zrobić? Albo uzbroić się w cierpliwość i czekać aż Zieloni zwiększą dostawy, aby podaż sprostała popytowi, albo też zmodyfikować swoją dotychczasową kartę graficznę, dając jej nowe życia, jak zrobił to jeden z entuzjastów PC zajmujących z modowaniem pecetowych podzespołów (choć rezultat może być odwrotny od założonego).

VIK-on zdecydował się na naprawdę zaawansowany mod karty graficznej GeForce RTX 2070, dwukrotnie zwiększający jej pamięć VRAM do 16 GB.

Mowa tu o youtuberze znanym jako VIK-on, który zdecydował się na naprawdę zaawansowany mod karty graficznej GeForce RTX 2070, dwukrotnie zwiększający jej pamięć VRAM do 16 GB. Na opublikowanym materiale wideo (powyżej), moder szczegółowo prezentuje, jak bezpiecznie usunąć starsze 8 Gb układy pamięci GDDR6 od firmy Micron i zastąpić je 16 Gb chipami Samsunga, które zakupił na portalu AliExpress za 200 USD. Trzeba jednak podkreślić, że tego typu zabiegi są naprawdę trudne i wymagają odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności, dlatego nie radzimy wykonywać ich samodzielnie, gdyż może się to zakończyć uszkodzeniem karty graficznej (na pewno też utratą gwarancji). W pierwszej kolejności musimy odlutować fabryczne kości pamięci, wykorzystując do tego celu pistolet z gorącym powietrzem, zachowując okoliczne styki na płytce drukowanej w stanie nienaruszonym. Następnie trzeba zaś przylutować nowe układy BGA na miejsce starych, co również wymaga precyzji.  

Zestaw „zworek” na PCB także wymaga modyfikacji, aby karta graficzna rozpoznawała nowe pamięci Samsunga. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem, bo choć karta zadziała i GPU-Z wykryło 16 GB VRAM na pokładzie, to jednak wynik w benchmarku 3DMark TimeSpy był niższy o 30% niż w normalnym RTX 2070 (6176 pkt. vs 9107 pkt.). Co więcej, grafika wysypała się też podczas testu Furmark. Niemniej jednak i tak jest to imponujące osiągnięcie, tym bardziej, że GPU TU106 wykryło 16 GB adresowalnej pamięci (co oznacza, że kanały pamięci były nienaruszone).

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 2070 z 16 GB VRAM? Youtuber "ulepszył" swoją grafikę

 0