GeForce RTX 3060 z coolerem od RTX 3080 osiąga rekordowo niskie temperatury, ale...

GeForce RTX 3060 z coolerem od RTX 3080 osiąga rekordowo niskie temperatury, ale...

Nowy GeForce RTX 3060 Gaming X Trio firmy MSI to jeden z najdziwniejszych autorskich wariantów karty graficznej NVIDII, jaki trafił na rynek. Model ten otrzymał bowiem cooler z RTX-a 3080, dzięki czemu uzyskuje on najniższe temperatury, jakie widzieliśmy na GPU Zielonych. Karta ta pochwalić może się bazowym taktowaniem na poziomie 1320 MHz i prędkością w trybie boost dochodzącą do 1852 MHz. Ta pierwsza wartość wydaje się błędem, gdyż jest taka sam jak w referencie. Niewykluczone jednak, że jest ona poprawna, gdyż prędkość boost jest tylko o 72 MHz wyższa niż w referencyjnym modelu, co na tak rozbudowany system chłodzenia wydaje się niewielkim wzrostem. Dla porównania Asus ROG Strix OC uzyskuje 1882 MHz i posiada wyższy limit energetyczny. Oczywiście są i korzyści płynące z bardziej powściągliwej specyfikacji i masywnego coolera. 

Karta dzięki chłodzeniu wykorzystującemu potrójny wentylator nagrzewa się maksymalnie do 47℃ przy prędkości wentylatora 48% w trakcie przeszło godzinnej sesji w Cyberpunk 2077...

Karta dzięki chłodzeniu wykorzystującemu potrójny wentylator nagrzewa się maksymalnie do 47℃ przy prędkości wentylatora 48% w trakcie przeszło godzinnej sesji w Cyberpunk 2077 w rozdzielczości 4K. Nie da się ukryć, że jest to fenomenalny rezultat, choć można mówić też o zmarnowanym potencjale. Wykorzystując tryb GPU Boost 4.0 GPU, średnia prędkość GPU oscylowała w granicach 1900 MHz, a średni pobór energii wynosił 166 W. To rodzi pytanie, po co MSI zdecydowało się na podwójne 8-pinowe złącze zasilające, które, podobnie jak cooler, wydaje się tu przesadą. Niestety ekipa z kanału BPS Customs, która miała tę kartę na testach, nie pokusiła się o sprawdzenie potencjału OC tego modelu, a biorąc pod uwagę, że nowoczesne karty NVIDII dobrze skalują się przy niskich temperaturach, rezultaty mogłyby być naprawdę dobre. Zakładając oczywiście, że restrykcyjny limit energetyczny nie stanąłby na przeszkodzie.  

BPS Customs porównało jednak GeForce’a RTX 3060 Gaming X Trio do starszych modeli GeForce RTX 2060 Super oraz GeForce RTX 1650 Super. Średnio RTX 2060 Super okazał się jedynie 3-4% wolniejszy od RTX 3060 (wyniki te są bardzo zbliżone do tego, co uzyskaliśmy w naszych testach), co sugeruje raczej mało imponującą wydajność autorskiej wersji MSI na fabrycznych zegarach. Niemniej niskie temperatury i cicha praca mogą po części to wynagrodzić. A raczej mogłyby, gdyby nie bardzo wysoka cena, gdyż GeForce RTX 3060 Gaming X Trio wyceniony został przez producenta na aż 519 USD. Dla porównania sugerowana cena NVIDII zaczyna się od 329 USD. Trudno więc rekomendować taki model, o ile nie zależy nam na wybitnie niskich temperaturach GPU.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3060 z coolerem od RTX 3080 osiąga rekordowo niskie temperatury, ale...

 0