GeForce RTX 3080 Ti zalicza opóźnienie? Big Navi nie okazało się wystarczającym zagrożeniem

GeForce RTX 3080 Ti zalicza opóźnienie? Big Navi nie okazało się wystarczającym zagrożeniem

Plotki na temat karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti docierają do nas już od jakiegoś czasu i większość z nich sugerowała, że ten nowy high-endowy model NVIDII zadebiutuje na rynku w styczniu przyszłego roku. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że Zieloni zdecydowali się przesunąć premierę tej grafiki na luty, koncentrując się w tym czasie na poprawie dostaw dotychczasowych modeli. Wygląda także na to, że producent uznał obawy o zagrożenie, jakie Big Navi stanowić będzie dla bazowego GeForce’a RTX 3080, za bezpodstawne. Warto odnotować, że GeForce RTX 3080 Ti niedawno pojawił się już nawet w sterownikach firmy HP, a także otrzymał wsparcie w benchmarku AIDA64, co sugerowało, że jego debiut jest już naprawdę blisko. Teraz jednak Igor Wallosek z Igor’s Lab donosi, że na mocniejszą wersję flagowego modelu NVIDII przyjdzie nam poczekać do lutego. Portal VideoCardz także potwierdza, że docierają do niego głosy o opóźnieniu premiery tej karty. 

 

Zieloni podobno zdecydowali się przesunąć premierę grafiki GeForce RTX 3080 Ti na luty, koncentrując się w tym czasie na poprawie dostaw dotychczasowych modeli.

 

Co ciekawe, wcześniej mówiło się raczej o 20 GB wariancie bazowego GeForce’a RTX 3080, ale plany te zostały podobno porzucone jak tylko AMD ujawniło kartę Radeon RX 6800 XT z 16 GB pamięci VRAM. Z plotek wynika jednak, że ostatecznie NVIDIA uznała, że Big Navi nie stanowi dla ich produktów tak dużego zagrożenia, dlatego postanowiono nie spieszyć się z wypuszczaniem wariantu Ti. Z testów wynika, że Radeon RX 6800 XT przeważnie radzi sobie odrobinę słabiej od GeForce’a RTX 3080, pomimo 6 GB więcej pamięci VRAM. Kiedy zaś na rynek wejdzie GeForce RTX 3080 Ti z 20 GB pamięci GDDR6X, to może bardzo poważnie zagrozić topowemu modelowi AMD, czyli Radeon RX 6900 XT. Poza tym, trzeba pamiętać, że NVIDIA w obecnej chwili na poważne problemy z zaspokojeniem popytu na swoje karty (to samo tyczy się zresztą AMD) i według producenta sytuacja ta może potrwać do lutego 2021 roku. Przesunięcie premiery na ten miesiąc wydaje się więc rozsądne, gdyż w innym wypadku produkcja RTX 3080 Ti mogłaby pogorszyć dostępność pozostałych modeli firmy. 

To jednak nie koniec doniesień z obozu Zielonych, ponieważ w styczniu, zgodnie z planem, zadebiutować mają aż dwa warianty GeForce’a RTX 3060. 12 GB wersja zadebiutować ma pomiędzy 11 a 14 stycznia, czyli na targach CES, a edycja z 6 GB trafić ma na rynek pod koniec stycznia. Co ciekawe, ma to być tak naprawdę przemianowany GeForce RTX 3050 Ti, ale podobno NVIDIA uznała, że z racji tego, że bazuje on na tym samym GPU, GA106, co mocniejszy wariant, lepiej sprawdzi się jako RTX 3060. Obie wersje mogą także różnić się liczbą rdzeni CUDA. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia wcześniej, w przypadku 3 GB i 6 GB wersji karty GeForce GTX 1060, więc nie byłoby to wcale takie dziwne. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3080 Ti zalicza opóźnienie? Big Navi nie okazało się wystarczającym zagrożeniem

 0