GeForce RTX 3080 Ti zwalnia nie tylko podczas kopania ETH. Nie jest jednak na to za późno?

GeForce RTX 3080 Ti zwalnia nie tylko podczas kopania ETH. Nie jest jednak na to za późno?

Jak wszyscy pamiętamy pierwsza próba ograniczenia wydajności kart graficznych w kopaniu Ethereum oraz ograniczenie ich wykupowania przez górników, to była spektakularna porażka.  Pierwotnie blokadę sabotowała sama NVIDIA, wypuszczając specjalny sterownik, który pozwalał omijać blokady. Wydaje się jednak, że producent wyciągnął odpowiednie wnioski i tym razem przyłożył się do zadania. Tylko czy nie jest na to już za późno? Blokada kopania kryptowalut wbudowana w GeForce RTX 3080 Ti działa zgodnie z przeznaczeniem. W sieci pojawiają się wyniki wydajności tego modelu i nie wygląda on zbyt atrakcyjnie dla górników.

Ograniczenie wydobywania kryptowalut wreszcie działa jak powinno w GeForce RTX 3080 Ti. Wydajność w ETH, a także w Ethereum Classic, Ergo i RavenCoin jest znacznie niższa. NVIDIA jednak nie uwzględniła wielu niszowych algorytmów, których popularność może teraz wzrosnąć.

Hash rate w kopaniu Ethereum na nowym układzie GeForce RTX 3080 Ti oscyluje wokół 57 MH/s przy standardowych taktowaniach karty. To zaledwie połowa możliwości modelu RTX 3090, który osiąga 120 MH/s. Nawet słabszy GeForce RTX 3080 może kopać z prędkością około 85 MH/s. Górnik próbował również ominąć blokady za pomocą sterowników NVIDII, które omijały limiter szybkości kopania w RTX 3060 - jednak to również nie zadziałało. Ten specjalny sterownik udostępniony wcześniej przez NVIDIĘ tym razem nie będzie ratunkiem dla górników, bo  RTX 3080 Ti korzysta z zupełnie innego GPU, którego identyfikator nie został uwzględniony w oprogramowaniu. Co więcej, nie wiadomo jakie blokady wprowadzili tym razem "zieloni" i czy ograniczenia są tylko na poziomie oprogramowania.

Warto zauważyć, że NVIDIA nie ograniczyła się tylko do popularnego ETH, ale ograniczenia hash rate w GeForce RTX 3080 Ti dotyczą również mniej znanych alternatywnych monet, takich jak Ethereum Classic, Ergo i RavenCoin. Jedyną znaną kryptowalutą, na którą limiter wydaje się jak dotąd nie mieć wpływu, jest ConFlux. Górnicy potencjalnie nie będą zainteresowani tymi modelami, jednak może się okazać, że wcale nie zwiększy to ich dostępności w sklepach, a ceny nie spadną - większy problem w tym przypadku to niedobory i spekulanci. Trzeba również brać pod uwagę, że NVIDIA nie wzięła pod uwagę mniej popularnych algorytmó jak Octopus, które teraz mogą zyskać dzięki możliwości pełnego wykorzystania możliwości GPU.  Co więcej, wprowadzenie działającego wreszcie ogranicznika jest trochę spóźnione. Ethereum ma wkrótce przejść na model proof-of-stake, więc serwisy aukcyjne zostaną zalane "pokoparkowymi" używkami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3080 Ti zwalnia nie tylko podczas kopania ETH. Nie jest jednak na to za późno?

 0