GeForce RTX 4090 ma poważny problem? Gracze zgłaszają zepsute karty i stopione złącza zasilania

GeForce RTX 4090 ma poważny problem? Gracze zgłaszają zepsute karty i stopione złącza zasilania

Użytkownicy Reddita żalą się, że ich karty graficzne GeForce RTX 4090 padły, a przyczyną zgonu mogą być stopione złącza zasilania.

Redditorzy znani jako reggie_gakil i NoDuelsPolicyy opublikowali zdjęcia swoich kart graficznych GeForce RTX 4090 ze stopionymi 16-pinowymi złączami zasilania (12VHPWR). Nie trzeba było długo czekać, a w sieci szybko pojawił się trzeci tego typu przypadek, tym razem dotyczący modelu ASUS GeForce RTX 4090 TUF Gaming OC, w którym jak donosi na Twitterze jego właściciel (@Vectral555), również spaliło się złącze zasilania w samej karcie, jak i wtyczka zasilacza. 

Redditorzy znani jako reggie_gakil i NoDuelsPolicyy opublikowali zdjęcia swoich kart graficznych GeForce RTX 4090 ze stopionymi 16-pinowymi złączami zasilania.

GeForce RTX 4090 ma poważny problem? Gracze zgłaszają zepstute karty i potopione złącza zasilania

Karta Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC od reggie_gakil podczas grania w Red Dead Redemption 2 nawet się zapaliła i pojawił się dym, tymczasem RTX 4090 NoDuelsPolicyy po prostu się wyłączył, a użytkownik później odkrył stopione złącze i wtyczkę. Wszystkie trzy przypadki obejmują najnowszy flagowiec NVIDII, czyli GeForce RTX 4090, który jako pierwszy wykorzystuje 16-pinowe złącze zasilania. Jak widać, może to stanowić duży problem dla użytkowników. 

GeForce RTX 4090 ma poważny problem? Gracze zgłaszają zepstute karty i potopione złącza zasilania

Zanim karta GeForce RTX 4090 została wypuszczona na rynek, pojawiła się historia, że ​​PCI-SIG (organ odpowiedzialny za specyfikacje PCIe) był zaniepokojony „zmiennością termiczną” dla nowych zasilaczy. Później ujawniono, że to NVIDIA zgłosiła problem do PCI-SIG. Po przetestowaniu różnych implementacji nowego złącza 12VHPWR, stwierdzono, że ​​silne zginanie, naprężanie i przekraczanie cykli połączeń/rozłączeń powyżej 40 może skutkować powstawaniem tzw. hotspotów, a w niektórych przypadkach nawet stopieniem kabli.

GeForce RTX 4090 ma poważny problem? Gracze zgłaszają zepstute karty i potopione złącza zasilania

Niestety, nie wiemy jednak, czy w tych konkretnych przypadkach kable były mocno wygięte, ale faktem jest, że wielu użytkowników RTX 4090 ma trudności z dopasowaniem swoich kart do obudowy bez zginania kabla poza zalecane „3 cm”. Producenci customowych kabli i firmy robiące mody próbują obejść ten problem, oferując złącza kątowe (90 stopni), które powinny trafić do sprzedaży w ciągu kilku tygodni.

Mamy nadzieję, że są to raczej odosobnione przypadki, a nie problem na szeroką skalę, gdyż w innym wypadku karty GeForce RTX 4090 mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników. Na razie odnotowaliśmy tylko trzy zgłoszone problemy, ale prawdopodobnie będzie ich więcej. NVIDIA już skontaktowała się pierwszym Redditorem, więc czekamy na oficjalne stanowisko firmy w tej sprawie, bo nie wygląda to najlepiej dla Zielonych. 

Zobacz też:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4090 ma poważny problem? Gracze zgłaszają zepsute karty i stopione złącza zasilania

 0