GeForce RTX 4090 - producenci autorskich wersji zalecają zasilacze o mocy nawet 1200 W

GeForce RTX 4090 - producenci autorskich wersji zalecają zasilacze o mocy nawet 1200 W

Nie jest tajemnicą, że GeForce RTX 4090 będzie wymagał bardzo mocnego zasilacza. Ten model podąża bowiem śladami GeForce'a RTX 3090 Ti i spodziewamy się, że wkrótce rozsiądzie się na tronie gamingowych kart graficznych, dzierżąc tytuł najwydajniejszego modelu. Co ciekawe jednak, partnerzy NVIDII mają bardzo różne zalecenia dotyczące rekomendowanych zasilaczy dla swoich wariantów RTX 4090.

Niektóre autorskie wersje tego GPU są zgodne ze standardowymi zaleceniami Zielonych dotyczącymi zasilaczy i rekomendują modele o mocy 850 W, ale sporo z nich rekomenduje 1000 W  PSU, a nawet szalone 1200 W. Trzeba przyznać, że tego się nie spodziewaliśmy, choć wiedzieliśmy, że nowy flagowiec NVIDII jest naprawdę energożerny, a niektóre podkręcone konstrukcje partnerów będą wymagać jeszcze więcej mocy niż referent. 

Niektóre autorskie wersje tego GPU są zgodne ze standardowymi zaleceniami Zielonych dotyczącymi zasilaczy i rekomendują modele o mocy 850 W, ale sporo z nich rekomenduje 1000 W  PSU, a nawet szalone 1200 W.

GeForce RTx 4090

Zacznijmy od Asusa, który do modelu ROG Strix zaleca zasilacz o mocy 1000 W. Producent ​​zakłada jednak, że ​​użytkownicy będą podkręcać zarówno CPU, jak i GPU, co oczywiście zwiększy potencjalne zużycie energii. Tym samym rekomendowana moc zasilacza jest tu 150 W wyższa niż dla referencyjnej wersji Founders Edition od NVIDII. To samo zalecenie dotyczące zasilacza o mocy 1000 W można znaleźć na kartach graficznych Gigabyte Aorus Master i Zotac AMP Extreme/Trinity.

GeForce RTx 4090

W przypadku flagowych kart GeForce RTX 4090 od MSI, PNY, Galax i Inno3D zalecenia producentów pokrywają się z rekomendacją NVIDII, co oznacza, że wystarczy nam zasilacz o mocy „zaledwie” 850 W. Taka moc powinna być w pełni wystarczająca, ale odradzamy korzystanie z najtańszych modeli i przy tak drogiej karcie lepiej wybrać coś klasy 80 Plus Gold lub wyższego standardu.

Najbardziej zaskoczył nas jednak Palit, ze swoją kartą graficzną GeForce RTX 4090 GameRock, dla której firma rekomenduje potężny zasilacz 1200 W. To zdecydowanie najbardziej wymagająca specyfikacja, jaką kiedykolwiek widzieliśmy od jakiejkolwiek firmy produkującej karty graficzne. Palit nie zdradził, czemu jego produkt wymaga takiej mocy, ale może to wynikać z wielu powodów, więc nie będziemy zgadywać. 

GeForce RTx 4090

Gainward i Colorful na razie nie podzielili się zaleceniami dotyczącymi zasilacza dla swoich kart graficznych GeForce RTX 4090. Warto jednak przypomnieć, że Palit jest spółką macierzystą Gainward (i Galax, KFA2 oraz kilku innych podmiotów).

Przy okazji w sieci znaleźć można już zdjęcia GeForce'a RTX 4090, którego rozmiar porównano do popularnych konsol i okazuje się, że nowy flagowiec NVDII jest praktycznie tak samo duży jak cała konsola Xbox Series S. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4090 - producenci autorskich wersji zalecają zasilacze o mocy nawet 1200 W

 0