GeForce RTX 5000 - plotki o kolejnej generacji GPU. Szykujcie się na duży wzrost wydajności

GeForce RTX 5000 - plotki o kolejnej generacji GPU. Szykujcie się na duży wzrost wydajności

Seria GeForce RTX 4000 od NVIDII uznawana jest za jedną z najbardziej rozczarowujących rodzin kart graficznych, jakie kiedykolwiek wyszły od Zielonych. W związku z tym wiele osób  wyczekuje już następcy Ada Lovelace, ale według najnowszych plotek, ten zadebiutuje na rynku dopiero w przyszłym roku. 

Rozczarowująca Ada

Po wypuszczeniu GeForce'a RTX 4080 12 GB, rozczarowującego GeForce'a RTX 4060 Ti i cenach, które nie korelują z ich generacyjnym wzrostem wydajności, seria Ada Lovelace nie cieszy się najlepszą opinią wśród graczy. Nic więc dziwnego, że wiele osób patrzy już w przyszłość, wypatrując następcy obecnej generacji grafik NVIDII. 

Podczas przemówienia Jensena Huanga na targach Computex w zeszłym tygodniu tygodniu dyrektor generalny wspomniał o architekturze Hopper Next, czyli następcy Hoppera, którego NVIDIA wcześniej wprowadziła do serwerów, przedsiębiorstw i zastosowań AI. Według ostatnich plotek Hopper Next może być również używany w kartach graficznych dla graczy.

Kanał YouTube RedGamingTech tłumaczy, że Hopper Next to „w zasadzie Blackwell”, kryptonim następnej linii gamingowych układów graficznych od NVIDII.

Kanał YouTube RedGamingTech tłumaczy, że Hopper Next to „w zasadzie Blackwell”, kryptonim następnej linii gamingowych układów graficznych od NVIDII. Z przecieku wynika, że Hopper Next będzie używany w różnych segmentach produktów, w tym w kartach graficznych GeForce z serii RTX 5000 i modelach do obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) do sztucznej inteligencji i innych profesjonalnych zastosowań.

Na ratunek Blackwell

Mówi się, że Blackwell oferuje ogromny wzrost wydajności w porównaniu z Lovelace i oby tak było, bo niektóre z naszych testów porównawczych z GeForce'a RTX 4060 Ti 8 GB pokazują, że odpowiednik GeForce RTX 3060 Ti poprzedniej generacji potrafi osiągać wyższą wydajność. W przypadku Blackwell mówi się o dwukrotnym skoku wydajności, a ray tracing prawdopodobnie będzie bardzo ważnym elementem dla NVIDII, bo firma mocno podkreśla swoją przewagę w tym zakresie nad AMD. 

Oczekuje się, że seria GeForce RTX 5000 będzie oparta na 3 nm litografii TSMC, chociaż Huang wspomniał ostatnio, że mogą sięgnąć po usługi produkcyjne Intela w przyszłych chipach. Dyrektor generalny powiedział, że pierwsze wyniki testów chipów NVIDII wyprodukowanych przez Niebieskich, opartych na procesie nowej generacji tego producenta, przyniosły dobre wyniki, a obie firmy „dokonują ewaluacji procesu”.

Mamy nadzieję, że wraz z nową generacją GPU Zieloni zwiększą także pojemność VRAM w swoich kartach z niższych segmentów, bo obecnie 8 GB nie wystarcza już w bardziej wymagających grach. Liczymy również na to, że NVIDIA przemyśli swoją strategię cenową, ale wydaje się to raczej myśleniem życzeniowym.

Data premiery serii GeForce RTX 5000 w przyszłym roku to oczywiście tylko plotka, więc należy podchodzić do niej z dystansem, ale pokrywa się to z dwuletnią kadencją stosowaną w ostatnich latach przez NVIDIĘ.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 5000 - plotki o kolejnej generacji GPU. Szykujcie się na duży wzrost wydajności

 0